Varis Neden Olur?

Yayınlanma Tarihi: 14 Ekim 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Varis, damar kapakçıklarının düzgün çalışmaması sonucunda kanın damar içinde birikmesi ile oluşan bir toplardamar genişlemesidir. İlk başlarda görünüm olarak fazla belirgin olmayan ve ağrı, sızı gibi rahatsızlık vermeyen varis tedavi edilmezse daha fazla yayılabilir. Bunun sonucunda kişide yürümesini ve ayakta durmasını zorlaştıran ağrılar meydana gelebilir. İlerleyen dönemlerde ayak bileklerinde beyaz yama şeklinde bir leke oluşur ve varisli damarlar en ufak bir darbede bile kanamaya başlar. Varisin daha da ilerlediği durumlarda ayak bileği çevresinde açık yaralar meydana gelebilir. Yani varis sadece estetik bir sorun değil aynı zamanda tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Günümüzde varis tedavisinde önemli gelişmeler olduğu için artık hastalar daha kolay bir şekilde tedavi olup, günlük yaşantılarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmekteler. Varis nedir neden olur diye merak ediyorsanız bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Varis çoğunlukla bacakta görüldüğü için bacakta varis neden olur diye merak edenler olabilir. Vücudun bütün yükünü taşıyan bacak ve ayaklara fazla yük bindiğinde bu sorun meydana gelebilir. Hareketsiz bir yaşam, ilerleyen yaş ve bazı bacak yaralanmaları varis nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bunların yanı sıra bayanlarda hamilelik ve menopoz dönemlerinde de varis riski artmaktadır. Varis oluşumunda genetik etkenlerin de önemli bir rol oynadığı unutulmamalıdır. Toplardamar genişlemesi ve kılcal damar çatlaması olmak üzere iki çeşit varis bulunmaktadır. Kılcal damar çatlamasında damarlar örümcek ağı görünümünde bir şekil alırlar ve bu durum özellikle bayanları çok rahatsız eder.

Bu estetik bozukluk günümüzde uygulanan bazı yöntemlerle kolay bir şekilde giderilmektedir. Asıl sorun toplardamar genişlemesinin olduğu durumdur. Bu tür varislerde damar içinde biriken kan nedeni ile damarda şişlik oluşur ve cilt yüzeyinde belirgin bir hale gelir. Mavi ya da mor renkli olan bu damarlar hastalık ilerledikçe daha da belirgin bir hale gelirler. Damarlar derinin altında düğüm düğüm bir görünüm alır. Bu tür durumlarda hem çirkin bir görünüm söz konusudur hem de ayak bileği şişliği ve bacak ağrıları artabilir. Yapılacak en doğru şey, iş bu boyuta gelmeden bir uzmana başvurarak bacaklardaki varisler ilerlemeden tedavi olmaktır.

Varis Neden Olur? 1

Bacaklarda varis neden olur diye merak edenlere bunun başlıca nedenlerinin genetik faktörler, hareketsiz bir yaşam ve uzun süre ayakta durmak olduğunu söyleyebiliriz. Varis oluşumunu önlemek ve mevcut varislerin daha fazla ilerlemesini durdurmak için ayakları fazla yormamaya dikkat etmek ve hareketli bir yaşam sürmek gerekmektedir. Varisin yeni başladığı dönemlerde duruma göre doktor tarafından bazı egzersizler önerilebilir. Bunları düzenli olarak uygulayarak varislerden kurtulmak mümkün olabilir. Eğer varisler çok belirgin değilse ve ağrı yapmıyorsa doğal yağlarla varisli bölgelere düzenli olarak masaj yapılabilir. Yapılan masaj sayesinde kan akışı artar ve varisin daha fazla yayılmasını önlemek mümkün olabilir.

Varis Neden Olur? 2

Varis neden olur nasıl geçer sorusu da bu konu hakkında merak edilen detaylar arasında bulunmaktadır. Buraya kadar varis nedenlerinden bahsettik. Şimdi de varis tedavisine biraz değinelim. Varis tedavisinde en önemli nokta bunların ne zaman oluştuğu ve varisin boyutudur. Bazı durumlarda henüz varis yeni başladığı için varis çorabı ve bazı bitkisel kürler bu sorunun çözümünde yardımcı olabilir. Fakat varis ilerlemiş ve artık kişinin ayakta durmasını zorlar hale gelmişse o zaman lazer tedavisi ya da ameliyat gerekebilir. Varis tedavisindeki en etkili ve kesin çözüm ameliyattır. Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde ameliyat yapılmadan uygulanan çeşitli lazer tedavileri ile de varis sorunu çözülmektedir. Varisten şikayetçi olanlar bu derdi çekmek yerine kendilerine en uygun tedavi yöntemini tercih ederek kısa sürede bu sorundan kurtulabilirler.

Varis Neden Olur? 3

14 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...