Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Varis, çoğunlukla bacaklarda görülen bir damar rahatsızlığıdır. Varis oluşumunda genetik faktörler, hareketsiz bir yaşam sürmek, ilerleyen yaş, bayanlarda hamilelik ve menopoz gibi dönemler önemli bir rol oynamaktadır. İlk başlarda cilt üzerinde sadece görünüm bozukluğuna yol açan bir problem gibi görülse de ilerleyen zamanlarda meydana gelen ağrı ve sızılar sorun oluşturabilir. Zamanla cilt üzerinde mavi ve mor damarlar belirerek, bunlar eğri büğrü görünümleri ile kişiye rahatsızlık verirler. Varis tedavisi olan bir hastalık olduğu için hastalar hiç vakit kaybetmeden tedavi olmalıdır. Bu rahatsızlık ilerledikçe kişinin iş verimini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Varis neden olur nasıl geçer diye merak edenler varsa bu sorunun cevabını ve varis tedavisi hakkında merak edilen tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Varis bacaklarda kramp ve ağrı oluşturan bir rahatsızlık olduğundan bu sorunu yaşayanlar varis ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını merak edebilirler. Bazen evde otururken, iş yerinde çalışırken ya da yolda yürürken ansızın varis ağrısı meydana gelebilir. Varis ağrısı normal bacak ağrısından farklı olarak diz kapağının aşağısında meydana gelmektedir. Varis ağrısına karşı en etkili çözüm varis çorabı kullanmaktır. İşte, okulda ve dışarı çıkacağınız zaman kullanacağınız varis çorabı sayesinde ağrı ya da başka bir sorunla karşılaşmadan günlük işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Hamile bayanlar doğum yapana kadar onlara varis tedavisi uygulanamadığı için anne adayları sıklıkla varis ağrısı çekerler. Bu ağrıları önlemek için hamile bayanlar varis çorabı kullanabilirler. Varis ağrısına ilaçsız çözüm olarak açık havada yarım saatlik, orta tempolu bir yürüyüş de iyi gelecektir. Evde varis ağrısına yakalandığınızda düz bir yere uzanarak bacaklarınızın altına yastık koyarak kalp seviyesinin üzerinde tutun. Yarım saat bu şekilde beklemek varis ağrısını geçirmeye yardımcı olacaktır.

Varis Ağrısı Nasıl Geçer? 1

Varis nasıl geçer şifalı bitkiler varis tedavisinde kullanılabilir mi? gibi soruların cevaplarını da merak edenler olabilir. Varis tedavisinde eskiden beri kullanılan bazı şifalı bitkiler vardır. Biberiye varisli damarlara karşı oldukça etkili bir doğal üründür. Kan dolaşımını hızlandırdığı için varis tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Sarı kantaron otu da varise iyi gelen şifalı bitkilerden birisidir. Bunun için sarı kantaron yağı ile varisli bölgelere masaj yapmak yeterlidir. Damarlardaki şişkinliği ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olan çoban püskülü de varis tedavisinde eskiden beri kullanılmaktadır. Her gün 100 mg çoban püskülü tüketmek, kan damarlarını güçlendirip sıkılaştırmaya yardımcı olur. Varis tedavisine bitkisel çözümler arasında elma sirkesi de bulunmaktadır. Pamuklu bir bez elma sirkesine batırıldıktan sonra varis olan yerler bu bez ile sarılmalıdır. Yarım saat bu şekilde beklettikten sonra sargı açılır ve bacaklar bir süre dinlendirildikten sonra yıkanarak durulanır. Evde bu uygulama düzenli olarak yapıldığında varislerin görünümünde gözle görülür oranda azalma olabilmektedir.

Varis Ağrısı Nasıl Geçer? 2

Her ne kadar varis ağrısını geçirmek ve etkilerini azaltmak için uygulanabilecek yöntemler bulunsa da varis tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Yukarıdaki öneriler sadece varisin vereceği rahatsızlıkları biraz gidermeye yardımcı olabilir. Bu konudaki en iyi çözüm vakit geçirmeden varis tedavisine başlamaktır. Günümüzde varis tedavisi için kullanılan birçok farklı yöntem mevcuttur. En etkili ve kesin çözüm varis ameliyatı olarak bilinse de, isteyenler ameliyatsız uygulanan tedavi yöntemlerinden de faydalanabilirler. Varis tedavisi konusunda en sık uygulanan yöntemlerden birisi köpük tedavisidir. Köpükle varis tedavisi ortalama 10 dakika sürmekte ve çoğunlukla tek seansta sorun çözülmektedir. Uygulamanın hemen sonrasında kişinin günlük yaşantısına devam edebilmesi açısından en avantajlı tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Varislerden kurtulmanın tek yolu bu konuda uzman bir doktora başvurarak bir an önce tedaviye başlamaktır.

Varis Ağrısı Nasıl Geçer? 3

13 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...