Tırnak Mantarı

Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Tırnak mantarı, el ve ayaklarda görülebilen bir sağlık sorunudur. Tırnaklarda kötü görüntünün yanı sıra ağrı ve iltahaba da neden olabilir. Bir elin ya da bir ayağın her hangi bir parmağında görüldükten kısa süre sonra diğer tırnaklara da sıçrayıp yayılabilir. Hatta aynı el ya da ayaktan diğer uzuva geçme olasılığı da söz konusudur. Ancak elden ayağa ya da ayaktan ele tırnak mantar enfeksiyonu geçme olasılığı çok düşüktür.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı genel olarak ayaklarda ve erkeklerde görülür. Büyük tırnakları etkileyen rahatsızlık, önlem alınmadığında kısa sürede diğer tırnaklara da bulaşıp rahatsızlık vermeye başlar. Genel olarak bağışıklık sisteminde zayıflık olan kişilerde, 60 yaş üzeri diyabet hastalarında, sürekli bulaşık ya da çamaşır yıkama gibi su ile temas sağlanan işlerde çalışanlarda ya da kan dolaşımı bozuk kişilerde görülebilir. Tırnaklarda kalınlaşma, sarımsı ya da yeşilimsi renk alma belirtileri ile ortaya çıkar ve zaman içinde rengin koyulaşması ve tırnağın düşmesi sonucuna varılabilir. Tırnak mantarını sonucunda düşen tırnağın altındaki deri kaşıntılı ve kırmızı renkli olup dokunulduğunda acı verir.

Ayak Mantarı

Tırnak mantarı en fazla ayaklarda görülür. Özellikle erkeklerde sürekli ayakta durma ve ayakkabı içinde ayakların havasız kalması gibi nedenler ile ortaya çıkan bu durum, tırnak batıklarında olduğu gibi en fazla ayak baş parmağını etkiler. Ayaklarda meydana gelen tırnak mantarının önüne geçmek için ayağınıza rahat ayakkabılar giymeye dikkat edin. Yaz aylarında açık ya da hava alan ayakkabılar giymek, ayakkabı içine ter çekme özelliği olan çoraplar giymek ve eski bile olsa ayakkabının iç bakımını ihmal etmemek, mantarı önlemek için etkili olacaktır.

Tırnak mantarı çok kolay bulaşan ve yayılan bir enfeksiyon türüdür. Bu nedenle ev içinde mümkün olduğunca herkesin kullandığı törpü, tırnak makası ya da tırnaklara değen diğer ürünler kişiye özel olmalıdır. Eğer evdeki diğer bireyler ile ortak tırnak ürünleri kullanılıyorsa kullanım öncesi çok iyi dezenfekte edilmeli ve kullanım sonrası da aynı şekilde hijyeni sağlanıp kaldırılmalı.

Ayak Mantarı

El Mantarı

Ayaklar kadar yaygın olmasa da zaman zaman el tırnaklarında da mantar enfeksiyonlarına rastlanılır. Eğer ellerinizde tırnak mantarı varsa, hem kendi tırnaklarınız hem de evdeki diğer bireylerin tırnak sağlığı için sadece kendinize özel tırnak ürünleri kullanın. Mümkünse sadecetek elde olan tırnak mantarlarında ilk olarak sağlıklı elin tırnaklarını kesip daha sonra mantarlı ele geçmeli, kesim sonrasında hijyenik ürünler ile makası temizleyerek saklamalısınız.

Ellerde yer alan mantarlar, çok çabuk yayılır. Bunların yayılmasını önlemek için çamaşır ya da bulaşık yıkarken mutlaka elinize eldiven giyin. Bu eldiven hem mantarın yayılmasını önleyecek hem de daha fazla kötüleşmesini engelleyecektir.

El Mantarı

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Oluşan tırnak mantarlarının tedavisi için farklı çok sayıda bitkisel çözüm vardır. Bu bitkisel çözümlerden en etkili olanları aşağıda sizler için sıraladık.

  • Bir miktar karbonat ve normal suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı temiz bir pamuk ile mantarlı bölgeye bastırın. 1-2 dakika o şekilde bekletin ve ardından yıkayın. Yıkama sonrası bölgeyi kurulayın.
  • Ayak tırnak mantarı için 5 diş sarımsağı su içinde kaynatın. Karışımı bir kaba boşaltın ve ılımasını bekleyin. Ilıyan su içine ayaklarınızı sokup 15 dakika bekletin. Bu işlemi her gün en az 4 hafta boyunca uygulayın ve işlem sonrasında mutlaka ayaklarınızı kurulayın.
  • 3 damla kekik yağı ve 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Elde ettiğiniz doğal karışımı temiz pamuk ile tırnak üzerine sürün. En az 3 hafta boyunca uygulayın.
  • Bir kap suyun içine bir fincan elma sirkesi ekleyip karıştırın. Ayaklarınızı bu su içinde 20 dakika bekletin ve sonrasında yıkayıp kurulayın. Kısa sürede mantarların geçtiğiini göreceksiniz.
21 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...