Tırnak Batması

Yayınlanma Tarihi: 14 Aralık 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Tırnak batması, diğer bir adı ile tırnak batığı, tırnakların parmak etleri ile birleştiği yere batması ile ortaya çıkar. İlk başlarda belirti vermeden ilerleyen bu rahatsızlık, eğer önlem alınmazsa ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Erken teşhis ve önlemler ile ilaçla tedavi edilebilen tırnak batması, çok ilerlediğinde ameliyata gerek duyulabiliyor. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için tırnak sağlığı ve bakımına dikkat etmekte fayda vardır.

Tırnak batması en fazla ayak baş parmaklarında ortaya çıkar. İlk başlarda hafif şişlik ve sızı ile başlayan bu rahatsızlık ilerleyen dönemlerinde yara ve iltihaplı şişliğe dönüşebiliyor. Nadirde olsa bazen, tırnak batması sonucu ortaya çıkan enfeksiyon durumları, eklem ya da kemiklere de yansıyabiliyor. Bu durumlarda ya da çok aşırı iltihap durumlarında hastanın mutlaka ameliyat edilmesi gerekir. Ameliyata kadar sorunun ilerlememesi için ilk safhalarında fark edilmesi gerekir. Bunun içinse tırnak batmasının belirtilerinin iyi bilinmesi şarttır. Aşağıda maddeler halinde tırnak batmasının belirtilerini sizlerle paylaştık.

 • Ayak tırnağının sonunda kızarıklık ve hafif şişlik oluşumu.
 • Tırnak ile parmağın birleşme yerinde hafif şişlik ya da iltihaplanma.
 • Tırnağın keskin tarafında farklı bir deri yapısının oluşması ve bu bölgenin dokunulduğunda acı vermesi.
 • Tırnak diplerinden sarımsı iltahaba benzer bir sıvı çıkması.
 • Yürürken tırnakta baskı oluşumu ve ağrı.

Yukarıda belirttiğimiz maddelerden bir ya da bir kaçı sizde mevcutsa mutlaka bir doktora gidin. Tırnak batmasına hangi bölüm bakar diye soracak olursanız, genel olarak hastaneye göre değişir. Ancak ilk seçeneğiniz ortopedi bölümü olmalı. Burada yapılan muayene sonrası gerek görüldüğünde başka bir bölüme yönlendirilebilirsiniz.

Tırnak batmasını önlemek için kişinin kendisini ve tırnak batığına neden olan durumları iyi bilmesi gerekir. Tırnak batmasının nedenlerini saptadıktan sonra ilk iş olarak bu nedenleri ortadan kaldırma yoluna gidilmeli. Nedenlerin ortadan kaldırılmasının ardından tedaviye başlanabilir.

Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak Batması Nasıl Olur?

Tırnak batması farklı çok sayıda nedenden kaynaklanabilir. Aşağıda en sık kaynaklanma nedenlerini sizlerle paylaştık.

 • Küçük numaralı, dar kalıplı ayakkabı kullanımı.
 • Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı sonucu ayak parmaklarının ayakkabı burnuna gelmesi ve burada sıkışması.
 • Tırnakların biçimsiz kesilmesi ve bu nedenle batık oluşumu.
 • Tırnak mantarı ya da enfeksiyonları.
 • Ayaklara alınan şiddetli darbe ya da yaralanma.
 • Ailede yakın akrabalarda tırnak batması olması.

Bu nedenler genelde en sık rastlanılan tırnak batması nedenleridir. Tırnak batması neden olur sorusunun cevabını verdikten sonra kısaca tedavisi hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Tırnak Batması Nasıl Olur? 1

Tırnak batması tedavisi genelde doktor kontrolünde yapılmalı. Ancak bazı durumlarda geçici tırnak batmaları söz konusu olabilir. Bu durumda piyasada satılan tırnak batması teli ile rahatsızlık geçene kadar acınızı dindirebilirsiniz. Tırnakların her iki tarafından basit bir şekilde takılan bu teller, tırnağın havada kalmasını ve deriye değmemesini sağlıyor. Dolayısı ile kişinin can yanmasının da önüne geçilmiş oluyor. Eczanelerde de satılan bu tırnak batması tellerinin kullanımı ile ilgili en doğru bilgiyi paket arkalarında bulabilirsiniz. Kalın, ince ve orta kalınlıkta tırnaklara özel olarak da hazırlanan bu tellerin seçimini kendi ayak tırnağınıza göre yapmalısınız. Her ne kadar can acısını azaltsa da ilerleme ihtimaline karşı yine de bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Tırnak batığı genelde ayaklarda ve baş parmaklarda meydana gelir. Kimi zaman kişinin ayak yapısından da kaynaklanabilen bu durum, ayaklarda acıya neden olabilir. Bu rahatsızlığın tedavisinde zaman zaman doğal yöntemlerden de yararlanılıyor. Ayak tırnağını yumuşatmaya yönelik bu yöntemler ile hem batığın oluşumunun önüne geçiliyor hem de kişinin acı duyması azaltılıyor.

14 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...