Tırnak Batması Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Tırnakların içe doğru kıvırılıp parmak etlerine batması durumudur tırnak batması. Kadın ve erkeklerde ergenlik döneminden itibaren daha sık görülen genel sağlık sorunlarından biridir. El ve ayaklarda olmasına rağmen, en sık ayakta özellikle de baş parmakta görülür. Zamanında tedavi edilmediğinde ilerleyerek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen tırnak batığı, derecesine göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Bu yazımızda her derecedeki ayakta tırnak batması tedavisi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Tırnak batması ellerde de görülen bir rahatsızlıktır. Ancak ayakkabı kullanımı ve sürekli kapalı kalma durumları söz konusu olduğu için ayaklarda daha sık görülür. Ellerde tırnak batması olduğunda genelde hemen fark edilir ve ilk evrelerinde evde tedavi yöntemleri ile iyileşmesi sağlanır. Elde tırnak batması tedavisi için evde uygulanabilecek en güzel yöntem, kekik çayıdır. Tüketimi ile sağlık için çok faydalı olan bu bitki, iltihap ve yara tedavilerinde de etkilidir. El tırnak batması için kekik çayı hazırlarken 1 fincan su ve 2 çorba kaşığı kekiği uygun büyüklükte bir cezvede kaynatın. Elin yanmayacağı sıcaklığa geldiğinde karışımı bir kase içine koyun ve 5-10 dakika kadar elinizi bunun içinde tutun. Günde 2 kere bu uygulamayı yapabilirsiniz. Bu çay tırnak batması iltihabı tedavisi için de etkili bir yöntemdir ve istendiğinde ayaklar için de uygulanabilir.

Ellerdeki tırnak batıkları için ayrıca törpüleme işlemi de etkili bit yöntem olabilir. Bu yöntemde batık tırnağı törpü ile küçültüp pamuk yerleştirebilirsiniz. Yerleştirdiğiniz bu pamuğu yara iyileşene kadar her gün değiştirin. Tırnaklarınızı keserkense kenarlarından yuvarlayarak kesmeye dikkat edin.

Ayak Tırnak Batması Tedavisi

Ayak Tırnak Batması Tedavisi

Ayak tırnak batması evre evre ilerleyen ve tedavisi olan bir rahatsızlık türüdür. İlk zamanlarında farkına varıldığında evde kişinin kendi kendine uygulayacağı yöntemler ile iyileşme sağlanabilen sağlık sorunu, ilerleyen dönemlerinde cerrahi müdahaleye kadar ilerleyebilir. Ayak tırnak batmasının ilk evrelerinde genel olarak tuzlu su ve pamuk uygulaması ile sonuç alınabiliyor. Eğer bu uygulamalar ile sonuç alınmazsa tel takma yöntemine başvurulabilir. Tırnak batması tedavisi tel takma yöntemi sırasında piyasada satılan tırnak batığı tellerinden yararlanılır. Bu teller tırnak kalınlığına göre ince tırnaklar, kalın tırnaklar ve orta kalınlıkta tırnaklar için farklı şekillerde hazırlanabiliyor. Tellerin kullanımı son derece basit olup hasta kendisi takabileceği gibi bir arkadaşından da yardım alabilir. Telin takımı ve kullanımı ile ilgili en doğru bilgiyi üzerinde ya da içindeki kağıtta yer alan kullanma talimatlarından edinebilirsiniz. Genel olarak ayak tırnağının her iki yanından tırnağı hafifçe kaldırıp teller takılır. Sonrasında elastik yapılı bantlar birbirine geçirilir ya da bağlanır. Bu şekilde ayak tırnağının havaya kaldırılması sağlanır.

Ayak batığı tedavisinde tel ya da diğer basit yöntemler işe yaramadığında cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Bunun için ayak batığı ameliyatı yapılabilir ve batığa neden olan tırnak küçük bir operasyon ile yerinden çekilebilir.

Tırnak Batması Tedavisi Fiyatları

Tırnak Batması Tedavisi Fiyatları

Ayak tırnak batması tedavisi için hangi doktora gidilir sorusu, bu sağlık sorunu ile karşılaşanların en merak ettiği soruların başında gelir. Ayak ya da ellerde oluşan tırnak batıklarının tümü için hastanelerin ortopedi bölümüne randevu almak gerekir. Bu bölümde yapılan muayene sonucunda alınan veriler değerlendirilerek uygulanacak olan tedaviye göre hastaya bir fiyat verilebilir. İlerleyen tırnak batıklarında yapılan çekimler, hastadan belirli bir ücret alınarak yapılır. Tırnak batması tedavisi fiyatları, uygulanan merkeze göre değişiklik gösterir.  Temelde aynı işlem yapılan merkezlerde kuruma göre farklı uygulamalara da yer verilip fiyat değişikliği yapılabilir.

16 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...