Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Tırnak batması, el ve ayaklarda meydana gelebilen, zaman zaman çok ağrı verici bir sağlık sorunudur. Yetişkin ve ergenlik dönemindeki bireylerde daha sık görülen bu sorun, derecesine göre değişik şekillerde tedavi edilebilir. Kimi zaman kendi kendine de geçebilen tırnak batığı, çok ağrı verdiği ya da ilerlediğinde mutlaka tedavi için bir şeyler yapılması gerekir. Bu yazımızda tırnak batması nasıl tedavi edilir sorusundan yola çıkarak tırnak batığı tedavisi hakkında detayları sizlerle paylaştık.

Tırnak batması hem el, hem ayaklarda ortaya çıkabilir. Ancak genel olarak ayak tırnağı batması ile karşılaşılır. Ayağın en büyük parmağı olan baş parmak tırnağını etkileyen bu durum, hastanın acı çekmeden yürüyememesine neden olur. Tırnak batması için evde kişinin kendi imkanları ile uygulayabileceği bazı yöntemler mevcuttur. Eğer sizde ya da yakınınızda birinde ilerlememiş tırnak batması varsa aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

  • Günde 4 kere batık olan ayağınızı ıık suda bekletin. Bu uygulama için suyun içine bir şey eklemenize gerek yok.
  • Bölgede yara ya da iltihap varsa bu bölgeler de dahil günde 2 kere ayaklarınızı doğal sabun ile yıkayın. Günün diğer zamanlarında ayaklarınızın kuru olmasına dikkat edin.
  • Yüksek topuklu ya da burnu dar ayakkabılardan uzak durun. Mümkünse burnu açık ya da geniş ayakkabılar tercih edin.
  • Batan tırnak ile etin arasına dikkatlice pamuk koyun. Bu pamuğu her gün değiştirin. Özellikle yanlış tırnak kesimi kaynaklı batıklarda etkili olacaktır.

    Yukarıdaki bu maddeleri uygulayarak 5 gün içinde tırnak batmasını önleyip yok edebilirsiniz. Bu yöntemleri uygularken ağrı duymamak için her hangi bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Bu yöntemler işe yaramazsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Batık tırnak için evde kendi imkanlarınız ile bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Bu uygulamaların başında tuzlu su uygulaması gelir. Bir leğenılık su içine 2 çay kaşığı tuz koyup eritin. Tuz eridikten sonra hazır hale gelen karışım içine ayaklarınızı koyun ve 20-30 dakika kadar bu suda bekletin. Her gün 2 kere bunu uygulayıp batık tırnak bölgesinin acısını azaltabilirsiniz.

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak kesimlerine bağlı batıklar için en iyi uygulama törpülemektir. Bunun için batık tırnak bölgesindeki tırnağı dikkatlice kaldırın ve hafifçe törpüleyin. Ardından tırnak ile etin arasına temiz bir pamuk yerleştirin. Batık iyileşene kadar her gün pamuğu değiştirin.

Ayak tırnak batması zaman zaman çok acı verici olabilir. Bu durumda bölgenin yumuşaması için batık yerine doğal yağlar ile masaj yapabilirsiniz. Günde 2-3 kere uygulanan bu masaj ile batık bölgesinde yumuşama olup daha az acı duyulması sağlanabilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması, genelde evde tedavi ya da krem uygulaması ile geçer. Ancak zamanında ihmal edilmiş ve ilerlemiş olan enfeksiyonlu, büyük yara halini almış olan tırnak batıkları, basit uygulamalar ile tedavi edilemez. Bu durumlarda tırnak batması ameliyatı uygulanması gerekir. Adı ameliyat olmasına rağmen, basit bir operasyon olan tırnak batması ameliyatı kısaca, sorunlu tırnağın uyuşturularak çekilmesi anlamına gelir. Genetik ve yapısal bir bozukluk olmadığı sürece, ameliyat sonrası iyi şekilde bakıldığında ve aynı hatalar yapılmadığında tırnak batması yenilenmez. Ancak batığa neden olan hatalar tekrar edildiğinde yeniden sorun çıkıp çekim yapılabilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması ameliyatı küçük bir operasyon olsa da sonrasında hastanın çok dikkatli olması gerekir. Her gün düzenli olarak yapılan pansumana ek olarak ilk 2-3 gün hastanın parmak üzerine baskı uygulamadan yürümesi ve bölgeye su değdirmemesi gerekir. İlerleyen günlerde yapılan kontrollere göre doktorun yönlendirmesi ile ayakkabı kullanımı ve su değdirilme zamanı değişebilir.

15 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...