Tırnak Batması İçin Krem

Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Tırnak batığı, zamanla ilerleyen ve kişinin günlük hayatına da yansıyan genel sağlık sorunlarından biridir. İlk başlarda çok küçük boyutlarda başlayan bu batma, zamanla önlem alınmadığında daha büyük alanlara yayılıp daha fazla rahatsızlık verir. Hastanın yürümesi ve rahat uyumasını etkileyen tırnak batığı, derecesine göre evde, ilaçla ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Tırnak batığı, genel olarak ayaklarda, özellikle baş parmak tırnağında ortaya çıkan bir sorundur. Yetişkin ve ergenlik döneminde hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkan bu sorun, farklı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Nedenleri ve ilerleme durumuna göre tırnak batmasının değişik tedavi yöntemleri mevcuttur. Eğer tırnak batığı daha ilk evrelerindeyse evde tedavi yöntemleri ya da ilaç ile tedavi yöntemi ile iyileşme sağlanabilir. Tırnak batması ilaç tedavisi sırasında kullanılan kremler, piyasada farklı isimlerde olsa da genel içerik olarak aynıdır. Batığın olduğu bölgeyi enfeksiyonlardan korumak, iltihaplanan yaraların ilerlemesini durdurmak için mikrop öldürücü özelliği bulunan doğal kremler kullanılır. Bu kremler genel olarak temiz bir pamuk ile batık bölgesine sürülür ve el ile ovulur. Kremin iyi etki etmesi için bölgeye iyice yedirilmesi ve düzenli olarak kullanılması gerekir.

Tırnak batması ilaç tedavisi sırasında kullanılan kremlerin tam olarak kullanımlarını paket arkalarındaki kullanma talimatlarından ya da kutu içerisindeki kağıtlarından okuyabilirsiniz. Satın aldığınız eczane ya da doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe kutu üzerinde yazdığı şekilde ve aynı dozda bu kremleri kullanarak kısa sürede bu sağlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

Batık tırnak tedavisinde ilaç kullanımının yanında evde doğal yöntemler ile tırnak batıkları için çözüm yolları da mevcuttur. Aşağıda tırnak batığı için doğal çözümlerden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Tırnak Batması İçin Krem 1

  • Soğan-Sarımsak Kremi: Sarımsağın doğal antibiyotik özelliğinden yola çıkarak hazırlanan bu doğal krem için; 1 diş sarımsak, 1 adet soğan ve 1 adet greyfurt yeterli. Malzemeleri hazırladıktan sonra ilk olarak soğanı közleyin. Greyfrutu kabuğu ile birlikte rendeleyin ve közlenmiş soğanı küçük parçalara bölün. Sarımsak, soğan ve rendelenmiş greyfurtu bir havan içine alıp güzelce dövün. Oluşan bu karışımı ayağınızda batık olan yere koyun ve bandaj ile sarın. Sabaha kadar bekletin. Haftada 2 kere bu kürü uygulayabilirsiniz.
  • Kekik Çayı Kürü: Tırnak batıklarının neden olduğu ağrıları dindirmek için etkili bir kür olan kekik çayı, hem el hem de ayak tırnaklarında ortaya çıkan batıklar için kullanılabilir. Bu çay için 2 çorba kaşığı kekik ve 1 fincan su kullanmanız yeterli. Malzemeleri bir cezvede kaynatın. Kaynayan çayın demlenmesi için 10 dakika kadar bekleyin. Parmakların yanmayacağı seviyeye geldiğinde bir kaseye koyun ve karışım içinde 5-10 dakika kadar parmaklarınızı bekletin. Günde 2-3 kere bu çayı tırnaklarınıza uygulayın.
  • Yumurta Akı: Tırnak batıkları için doğal çözümlerden biri de yumurta akıdır. Bu yöntem için yumurtayı sarısından ayırın. Yumurta akını güzelce çırpın ve batık bölgesine temiz bir pamuk ile uygulayın. Günde 2 kere uygulayıp batıktan kurtulabilirsiniz.
  • Havuç Lapası: Havuçları közleyin ya da rendeyip az miktarda suda haşlayın. Sonrasında püre haline getirip batık bölgesine bandajlayın. Kısa sürede iyileşme sağlanacaktır.

Yukarıda verdiğimiz bu bilgiler doğrultusunda sizde kendi batık kreminizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu kremlerden birinden sonuç alamazsanız diğerlerini denemenizi tavsiye ederiz. Nasıl ki her batık aynı özelliklerde değilse doğal olarak elde edilen batık kremleri de aynı şekilde farklı etki gösterir. Eğer doktora gidip eczaneden aldığınız bir krem varsa bunu kullanmanızı öneririz.

Tırnak Batması İçin Krem 2

15 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...