Tırnak Batması Evde Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


El ve ayak tırnaklarında ortaya çıkan batık tırnak rahatsızlığı, ilk dönemlerinde hastaların büyük kısmının farkına varmadığı bir rahatsızlıktır. İlerlemesi durumunda acı veren ve kişinin rahatsızlık duymasına neden olan tırnak batığı, mutlaka tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarındandır. Bu konumuzda sizlerle tırnak batması nasıl tedavi edilir sorusunun cevaplarını paylaşacağız.

Tırnak batığı, ilerleyen dönemlerinde mutlaka doktora gidilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Ancak ilk evrelerinde daha ilerlemeden evde bazı doğal yöntemler ile de tırnak batığının tedavisi mümkündür. Aşağıda maddeler halinde bu yöntemleri ve uygulanışlarını sizlerle paylaştık.

  • Tuzlu Su: Ayak batıklarında oluşabilecek enfeksiyonlara karşı tuzlu su koruyucu özelliğindedir. Sıcağa yakın bir kova suyun içine bir miktar tuz döküp karıştırın. Ayaklarınızı bu su içinde 20-30 dakika kadar bekletin. Süre sonunda tırnağın yumuşadığını ve daha az hissettiğinizi fark edeceksiniz.
  • Pamuk: Tırnak batığı olan bölüme temiz bir pamuk yerleştirmek hem bölgesinin acısını alacak hem de batığın ilerlemesini durduracaktır. Bu yöntem için küçük ve temiz bir pamuk parçası koparın. Batık olan bölgedeki tırnağı cımbız ile hafifçe kaldırın ve bölgeye yerleştirin. Anında acının azaldığını fark edeceksiniz.
  • Doğal Yağlar: Tırnak batmasının olduğu bölgedeki deri kimi zaman daha sert olur. Bu durumda ağrı çok daha fazla olur. Bu ağrının önüne geçmek için bölgeyi yumuşatmak gerekir. Temiz bir pamuk ile zeytinyağı, çay ağacı yağı ya da bebe yağınan her hangi birini batık bölgesine sürün. Yedirerek sürdüğünüz pamuğu 2 saat kadar bölgede bekletin. Yumuşayan deri daha az ağrı verecektir.
  • Tırnak Batması Teli: Piyasada farklı tırnak kalınlarına uygun şekilde satılan tırnak batması teli, evde tırnak batığı tedavisi için idealdir. Dikkatli şekilde tırnağın iki kısmına yerleştirilen bu teller tırnak ile etin temasını engelleyerek batığın tedavisini sağlar. Tırnak batması telini kullanırken mutlaka satın aldığınız ürünün arkasında yer alan kullanma talimatlarını okuyun. Bu talimatlara göre kullanım yapıldığında tam manasında etki sağlanabilir.

Tırnak Batması İltihabı Nasıl Geçer?

Tırnak Batması Evde Tedavisi 1

Tırnak batığı ilerleyen dönemlerinde iltihaplanma yapabilir. Bu iltihabın önüne geçmek için batık tırnak tedavisi yöntemlerinden yararlanılır. İlk olarak bu yöntemler ile batık tırnağa neden olan etkenleri yok etmek gerekir. Sonrasında tırnak batması kremi olarak da adlandırılan ilaçlardan bu yara üzerine sürüp tedavi edebilirsiniz. Ancak bu konuda evde tedavi yöntemlerini denemekten yana tercihiniz varsa, kremi de doğal olarak hazırlayabilirsiniz.

Tırnak batığı iltihabı için evde krem hazırlamakta gereken malzemeler;

  • 1 litre sıcak su
  • 100 gram kadar tuz
  • Ada çayı ya da incir yaprağı

Hazırladığınız malzemelerden sıcak su içine tuzu koyun ve karıştırın. Satın aldığınız incir yaprağı ya da ada çayını tırnak batığı olan bölgeye sürün. 1 dakika kadar bu işlemi yaptıktan sonra tuzlu su karışımından pamuk üzerine alın ve batık bölgesine sürün. Bu şekilde hem batık bölgesinin enfeksiyon kapmasını önleyebilir, hem de iltihabının kısa sürede kurumasını sağlayabilirsiniz. Uygulama sırasında yara varsa biraz canınız yanacaktır ancak etkili bir yöntem olduğu unutulmamalı.

Tırnak Batması İltihabı Nasıl Geçer? 1

Tırnak batığı mutlaka üzerinde durulması gereken bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununu ilk fark ettiğinizde önlem alıp evde tedavi edebilirsiniz. Eğer yukarıda verdiğimiz bilgilere göre evde tedaviden sonuç alamazsanız mutlaka bir doktora görünüp gerekli ise cerrahi müdahale ile tedavi olmalısınız. Aksi halde tırnaklarınızın kenarlarında iltihaplanma ve yaralarda artış olabilir. Bu zaman içinde kemiklere kadar ilerleyip daha da büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

15 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...