Sivilce İzleri İçin Maske

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Sivilce ergenlik çağından başlayarak tüm gençlerde görülen bir olaydır. Sivilceli yüz özellikle genç kızların korkulu rüyalarından birisidir. Erkekler de sivilce oranı kızlara göre daha azdır. Ergenlik döneminde başlayan bu kâbus; ergenlikten sonraki zamanlarda da farklı sebeplerden dolayı tekrar edebilmektedir. Sivilce kopartmaktan dolayı izleri kalabileceği gibi bazen de sebepsiz yere sivilceler yok olup gitse de ciltte izleri kalabilir. Bu sorun artık doğal yollar ile çözüme kavuşmaktadır. Sivilce ve sivilce izleri için maske bulunmaktadır.

Evde herkesin kolayca uygulayabileceği sivilceye ve izlerine iyi gelen bir kaç yöntem önerilebilir. Bunlar:

1- Bir adet yumurta akını karıştırarak yüzünüze sürüp. 20 dakika kuruması için bekleyip daha sonra yüzünüzü bol su ile yıkayıp kurutun ve yüzünüze nemlendirici krem sürün.

2- Bir miktar pamuğun üzerine bir kaç damla limon suyu damlatın ve daha sonra direk sivilce lekelerinizin üzerine sürün. Limon suyunun kuruması için bir müddet bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile güzelce yıkayın. Daha sonra temiz bir bez ile yüzünüzü iyice kurutup nemlendirici krem sürün. Bu işlemi gün içerisinde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

3- Evinize limon yoksa limonun dışındaki içeriğinde asit bulunan ve doğal olarak beyazlatıcı etkisi bilinen portakal, greyfurt ve bu gibi meyveler de bakım maskesi hazırlamak için kullanılabilir. Aşağıda İbrahim Saraçoğlu’ nun 2 farklı yöntem ile hazırlanan ve sivilce izlerini yok etmek için sunmuş olduğu doğal maskeler yer alacaktır:

Sivilce İzleri İçin Maske İbrahim Saraçoğlu

1- Lavanta Kürü: Bu kür sayesinde cilt renginiz açılacak ve bu sayede cildiniz sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Bu kürü uyguladıktan sonra var olan sivilceleriniz yok olacak ve cildinizdeki sivilce lekeleri görünemeyecek kadar silip bir hale gelecektir. Kürü şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

Sivilce İzleri İçin Maske İbrahim Saraçoğlu

Küçük bir kap içerisine önce bir tutam kadar lavanta daha sonra 1,5 su bardağı su koyularak; 15 dakika kadar demlenir. (Kesinlikle 15 dakikadan fazla demlenmemelidir.) Demlenirken ocağın altı kısık ateşte olmalıdır. Suyun aşırı kaynaması doğru değildir. 15 dakikalık kaynama gerçekleştikten hemen sonra lavantaları süzün ve suyu ılınması için bekletin. Hazırlamış olduğunuz kürü 15 gün aksatma yapmadan her gün akşam yemeğinden 2 saat sonra (2 saatten önce kesinlikle içilmemelidir. Daha geç içilebilir ancak erken içilmemelidir.) hazırlamış olduğunuz kürden bir çay bardağı için. Anlatmış olunan kür bir günlük içindir. Her akşam lavanta kürünüzü taze olarak hazırlamanız gerekmektedir. Bir gün öncesinden kalan kürün içilmesi yanlıştır.

Sivilce İzleri İçin Maske İbrahim Saraçoğlu 1

Ayrıca kürün içerisine şeker ve benzeri katkı maddeleri atılarak içilmemelidir. Kürden faya sağlayabilmek için sayılmış olunan bu önemli noktalara dikkat edilmelidir. Küre başladıktan sonra 15 gün boyunca ara verilmeden kür uygulanmalıdır. 15 günden sonra ise 1 çay bardağı kürü 3-4 güne paylaştırarak yine akşam yemeğinden en az 2 saat sonra içilmelidir. Bu kür sayesinde karaciğeriniz sağlıklı çalışmaya başlayacaktır. Ve siz bunu sivilcelerinizin yok olduğunda görecek cildinizin pürüzsüzleştiğini hissedeceksiniz. Bunu hissettikten sonra artık bu kürü sonlandırabilirsiniz.

Sivilce İzleri İçin Maske İbrahim Saraçoğlu 2

2- Maya Maskesi: Yukarıda anlatılan lavanta kürünün yanı sıra yine İbrahim Saroğlu’ nun tavsiye ettiği bir diğer Sivilce izleri için doğal maske vardır. Lavanta kürünü içerek karaciğerde oluşan toksinleri temizlemek için kullanırken bu maske dışarıdan cilde uygulanacaktır. Bu maske de en az bir önceki anlatılan maske kadar etkili ve kolaydır. Ayrıca malzemesi de her yerde kolayca bulunabilecek cinstendir. Bu kürün hazırlanması için 1 adet yaş maya ve biraz su gereklidir.

Öncelikle yaş mayayı bir kase içine koyun ve krem kıvamını alana kadar az az su ekleyin. Eliniz ile mayayı yumuşatın ne karışımınız ne çok katı ne de cıvık olacaktır. Orta kıvam da olmasına özen gösterin. Yapmış olduğunuz kürü göz çevreniz dışında kalan bütün yüzünüze uygulayın. Bir dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Düzenli bir şekilde haftada 2 kez uygulayın.

18 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...