Perçem Modelleri

Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Son yıllarda değişen saç modasına bağlı olarak bayanlarda kahkül ve perçem kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bazı bayanlar kahkül ve perçemi birbirine karıştırabilirler. Bu nedenle ilk olarak bu iki saç kesimi arasındaki farkı sizlere açıklayalım. Kahkül, saçların ön tarafında düz olarak gelen kesimdir ve en fazla kaşı örtecek uzunluktadır. Perçem ise saçların ön tarafından yana doğru yapılan asimetrik kesimlere verilen isimdir ve kahküle oranla daha uzundur. Uygulama olarak her ikisi de aynı zannedilse de görünümleri arasında epeyce fark vardır. Günümüzde uzun ve kısa tüm saç kesimlerine isteğe göre kahkül ya da perçem yapılmaktadır. Önemli olan bu kesimlerin yüz şekli ve kullanılan saç modeli ile uyumlu olmasıdır. Bu konuda doğru tercih yapıldığı zaman bayanlar saçlarının güzelliği ile dikkat çekebilirler.

Perçem modelleri farklı kesim şekilleri ile dikkat çekmektedir. Bazı kesimlerde sadece saçların ön tarafı asimetrik bir şekilde kısaltılırken, bazı modellerde ise saçlar yan taraflardan da ince tutamlar halinde kısaltılmaktadır. Saçları çok gür olan bayanlar perçem kestirerek oluşan kabarık görünümü önleyebilirler. Alın bölgesi geniş olan bayanlar da uygun perçem kesimi ile aradaki orantıyı kolayca sağlayabilirler. Özellikle geniş alınlı bayanlar saçlarını topladıklarında ortaya çıkan orantısız görüntü uygun perçem kesimleri sayesinde önlenebilir.

Perçem saç modelleri her yaştan bayan tarafından kullanılmaktadır. Özellikle uzun saçlara şekil vermekte perçem oldukça etkilidir. Bu saç modelleri her saça uygulanabilse de dalgalı saçlara ayrı bir hava kattığını söyleyebiliriz. Saçlar topuz yapıldığında önlerden ve yanlarda bırakılan ince perçemler sayesinde saçlar daha havalı bir görünüme kavuşmaktadır. Kısa saçlara da perçem uygulaması sıkça yapılmakta ve bu sayede saçlar daha modern ve havalı bir hale gelmektedir. Asimetrik kısa saç kesimlerinde yan perçem yapılarak saçların bir gözün üzerine döküldüğü saç modelleri son dönmelerde oldukça popüler.

Perçem Modelleri 1

Yüz şekline göre perçem modelleri seçmek de çok önemlidir. Uygulanan perçem şekli kadar bu perçemdeki saç oranına da dikkat edilmesi gerekir. Seyrek saçları olan bayanlar perçem yerine kahkül de tercih edebilirler. İlla ki perçem kullanmak istiyorlarsa o zaman perçemdeki saç oranını mümkün olduğu kadar az tutmalılar. Uzun bir yüz şekli olan bayanlar yan perçem modellerini tercih ederek yüzlerindeki orantıyı sağlayabilirler. Yuvarlak bir yüze sahip olan bayanlara ise klasik perçem kesimleri çok yakışacaktır.

Perçem Modelleri 2

Yan perçem modelleri saçların ön taraflarının asimetrik şekilde kesilmesi ile oluşturulur. Bu tarz kesimler daha çok uzun ve küt saç kesimlerinde kullanılmaktadır. Bazı kısa saç modellerinde de yan perçem güzel durmaktadır. Bu perçem modeli rahat kullanımı nedeni ile bayanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Saçlar toplandığı zaman perçemlere farklı şekiller verilerek saç modelini daha çekici hale getirmek mümkündür. Düz saçlı bayanlar yan perçem modeli yaptırarak bunu yana doğru kabartıp, ıslak bir görünüm verebilirler. Bu tarz saç modelleri çok uzun saçları olan bayanlar için oldukça idealdir.

Perçem Modelleri 3

Perçem her türlü saça uygulanabilir fakat dalgalı saça daha çok yakışmaktadır. Son dönemlerde iri dalgalı saçlar dağınık topuz yapılarak, önlerden ve yanlardan çıkarılan ince bukleler şeklindeki perçemler bayanlar arasında oldukça popüler. Çok uzun saçlarda fazla bir model seçeneği olmadığı için, dalgalı saça yapılacak perçem modelleri ile saçlar kestirilmeden de farklı bir tarz oluşturmak mümkündür. Perçem kahküle oranla daha risksiz bir saç kesim modelidir. Bu kesimde saçların önleri biraz uzun bırakıldığı için bayanlar memnun kalmazlarsa biraz saç şekillendirici yardımı ile saçlarını geriye doğru tarayarak perçemleri rahatlıkla kamufle edebilirler.

Perçem Modelleri 4 Perçem Modelleri 5

30 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...