Parfüm Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 17 Haziran 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Kategoriler

Gün içerisinde kullanılan parfümleri evde esansiyel yağlar kullanılarak ev yapımı parfüm yapıp kullanılabilir. Hem cilde zarar vermeyen hem de istenilen koku yoğunluğuna göre kişi kendi tercihi olan parfümler tercih edebilir. Doğal parfüm yapımı esansiyel yağların kullanılması ile yapılmaktadır. Evde parfüm yapımı iki çeşitte yapılabilir. Birincisi katı parfüm olarak bal mumu kullanılarak yapılan parfüm çeşidi, diğeri de vücut spreyi şeklinde yapılabilecek parfümlerdir. Özellikle katı parfüm formları daha çok ilgi görmektedir.

Koku filmlere bile konu olan beş duyu organlardan biridir. Geçmişten günümüze kadar parfüm ile ilgili birçok hikâyeler anlatılmaktadır. Hikâyelerin yanı sıra evde kendi parfümünü yapmak isteyenler kokusundan hoşlandığı ve tenine uyguladığında hoş bir etki yaratan kokuların esansiyel yağlarını temin etmesi gerekir. Esansiyel yağlar arasında en çok tercih edilen kokular portakal, sandal ağacı, mandalina ve gül yağlarıdır.

Bu yağlar parfüm yapımında istenilen kokuyu kullanmak için temin edilir. Katı parfüm yapmak isteyenlere bal mumu, zeytinyağ, jojoba yağı, susam yağı ve istenilen kokuda esansiyel yağ karıştırılarak boş bir kaba alınır. El ile sürülen bu katı parfüm daha sona kulak arkalarına ve bileklere sürülerek kullanılır.

Parfüm Nasıl Yapılır 1

Parfümün katı halini kullanmak istemeyenler ise spreyli bir şişe içerisine su doldurup tercih edilen esansiyel yağdan damlatarak parfüm olarak kullanabilir. Daha hafif ve duş sonrası kullanmak kolay olacaktır. Parfüm yapımı zor gibi görünse de evde yapılacak olan kokuların yapımı zor değildir. Pratik bir şekilde hazırlanarak rahatlıkla kullanılabilir. Katı parfümler genellikle koku bakımından daha kalıcı olabilmekte. Sıvı olarak evde hazırlanan parfümler ise daha çok duş sonrası vücutta hoş bir koku olması istendiği için tercih edilebilmekte. Koku karışımları kişinin kendi tercihine göre belirlenmektedir.

Parfüm Nasıl Yapılır 2

17 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...