Maya Maskesi

Yayınlanma Tarihi: 8 Ekim 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Kadınlar, son zamanlarda güzellikleri için kuru maya maskesi gibi maskeleri bir hayli yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Bu bakımdan maya, yüzyıllardır saç ve cilt bakımında kullanılan bir malzemedir. Ciltte yağlanmadan kaynaklı sivilce, akne, siyah noktalarda, cilt lekelerinde, kırışıklık ve deformasyonlarda organik bir bakım kürü olan maya maskesini öneriyorum. Zira sağlıklı bir cildin anahtarı organik ürünlerle bakım yapılmasıdır.

Gözaltı kırışıklıkları için yaş maya maskesi kullanımında, 1 çorba kaşığı yaş maya ve 1 çorba kaşığı günlük sütü bir cam kâse içinde karıştırın. Peşinden parmaklarınızla cildinize masaj yaparak maskeyi uygulayın. Maske kuruyuncaya kadar bekledikten daha ondan sonrasında ellerinizi ılık su ile ıslatarak cildinizi ovun. Arkasından bol miktarda oranda ılık su ile cildinizi sudan geçirin. 2 yiyecek kaşığı yaş maya ve 1 yiyecek kaşığı ılık suyu cam bir kâsenin içinde karıştırın. Yaş maya bir tek cilt bakımı için değil, saç bakımı için de önemli bir üründür. Zira cilde faydalı olan tüm ürünler organik olarak saç derisine de yararlıdır ve sağlıklı bir saç derisi de sağlıklı saçların garantisidir.

Suna Dumankaya maya maskesi için 1 yiyecek kaşığı yaş maya, 1 yiyecek kaşığı badem yağı ve 1 yiyecek kaşığı zeytinyağını cam bir kâsede karıştırın. Kazanmış olduğunuz karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızın hepsini topladıktan ondan sonrasında kafanıza naylon bir bone, poşet yahut streç filmle sarıp 40 dakika bekleyin. Derhal daha sonra ılık su ile iyice durulayın, ne olursa olsun şampuan kullanmayın. Yaş maya yüksek oranda B6 vitamini ihtiva eder.

Yaş maya maskesi, içerisinde bulunan birbirinden farklı vitamin ve minerallerden dolayı cilt problemlerini tedavi edici ve de oluşumunu engelleyici kremlerin çoğu B2 vitamini ihtiva eder. Hem saç bununla beraber cilt sağlığı açısından çok önemli olan B3 vitamini, yaş mayada bolca oranda bulunmaktadır. Cildin dışarıdan kullanımda ihtiyaç duyduğu B3 vitaminini cilde verebilmek için düzenli olarak yaş maya maskesi uygulayanlar, sivilce oluşumunu önlemiş ve sivilcelerden kaynaklı lekelerin de görünümünü hafifletmiş olurlar. B1 vitamini antioksidanlar açısından varlıklı olmasıyla bilinir ve yaş mayada cildin ihtiyaç duyduğu oranda bulunmaktadır. Bu bakımdan maya maskesi ile cildi zararlı maddelerden arındırmak, lekelenme ve kırışmaları önlemek mümkün olur.

Maya Maskesi 1

Organik bir antioksidan olan Folik asit, cildi dışarıdan gelen tüm zararlı maddelerden koruyucu özelliktedir. Folik asit açısından varlıklı olan yaş maya da cildi zararlı bakterilerden temizleyecek, canlandırır, pürüzsüzleştirir. Cildi kuruyan, pul pul dökülen kişilerde çoğu zaman potasyum eksikliği bulunmaktadır. Bolca oranda potasyum içeren yaş maya maskesini tertipli olarak kullanan kişilerin cildi beslenir, derinlemesine nemlenir ve esneklik kazanır.

Maya maskesinin kullanım sıklığı yaşlara bakılırsa değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan 20’li yaşlarda olanlar ayda 1 kez, 30’lu yaşlarda olanlar ayda 2 kere, 40’lı yaşlarda olanlar haftada 1 kere, 50’li yaşlarda olanlarsa haftada 2 kere cildine maya maskesi uygulayabilir. Maya maskesi, göz ve dudak çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Maya maskesini uygulayıp yıkadıktan daha sonrasında ne olursa olsun kaliteli bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin. Yağlı ciltlere haiz olanlar maya maskelerine yumurta sarısı ekleyebilirler. Cildi kuru olanlar maya maskelerine zeytinyağı yahut badem yağı ekleyebilirler. Maya maskesini cildinizden çıkarmak için ılık su ile cildinizi sudan geçirin. Bir tek daha ondan hemen sonra gözeneklerinizin küçülmesi içinse cildinizi soğuk su ile bir kere daha sudan geçirin.

Maya Maskesi 2

7 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...