Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Makyaj her bayanın kendini güzel ve önemli hissetmesi için önemlidir. Fakat her konuda olduğu gibi makyaj yapmanın püf noktaları vardır. Bu püf noktaları bilmek için illa ki kuaför ya da cilt bakım uzmanı hatta makyöz olmaya gerek yoktur. Bizler de kendi evimizde az ve öz malzemelerle kendi makyajımızı yapabiliriz. Öncelikle nasıl bir makyaj istediğimize karar vermeliyiz.

Yapacağımız makyaj için günlük konseptimiz önemlidir. Gideceğimiz yere ve giyeceğimiz kıyafete uygun makyaj yapmalıyız.  Örneğin gideceğimiz yer bir düğün daveti ise makyajımız ağır tonlarda olabilir. Dudağımızı ya da gözlerimi öne çıkabiliriz. Kırmızı bir, koyu renk göz farı, eyeliner vazgeçilmezimiz olabilir. Günlük makyaj yapımı için daha soft tonları tercih edebiliriz. Açık renk bir ruj daha kahve tonlarında bir göz farı hafif bir allık ile fresh bir görüntü yakalarız.

Makyaj Yapma Teknikleri

Makyaj yapmadan önce cildimizi temizlemeliyiz. Arındırılmış bir cilt üzerine yapılacak makyaj daha ışıltılı duracaktır. Cilt tipimize uygun temizleme jeli ile temizlediğimiz cildimizi su bazlı nemlendiricimizle nemlendirdikten sonra makyaj malzemelerini sıralayarak işe başlarız. Öncelikle güzel görünmek için güzel makyaj yapmanın sırları olduğunu bilmeliyiz.

makyaj teknikleri

İlk adım cilde makyaj sabitleyici sürmektir. Bu sayede gün boyu makyajımız akmadan bozulmadan aynı şekilde kalacaktır. Daha sonra yine cilt tipimize uygun fondöten veya bb krem sürmeliyiz. Bunu da makyaj süngeriyle yapmalıyız. Daha eşit dağılması için sünger bir numaralı tercihtir. Sonra seçtiğimiz farı uygun fırça yardımıyla hafif dokunuşlarla göz kapağımızın dışından içeriye doğru süreriz. İçeriye doğru geldikçe daha az far olmalıdır. Göz kapağımızın dışını daha yoğun yaparız.

goz makyaji

Farı sürdükten sonra eyeliner ürününe sıra gelir. Eyeliner sürerken gözümüzü tamamen kapatmamalıyız ki düzgün çekebilelim. Eğer göz kapağımızın yanlardan çekersek eyeliner çektikten sonra çizgi çizgi durur yani göz kapağımızı gergin tutmak yerine gevşek bırakmalıyız. Gözümüz yarım açıkken de nasıl çektiğimizi görmeliyiz. Sonrasında kirpiklerimizin dış tarafına rimel sürmeliyiz. En sondakiler dışa dönük en baştakiler ise içe dönük rimellenir. Ortdakiler ise düz rimellenir. Bu da daha uzun kirpik görünümü kazandırır.  Göz pınarlarımıza ve elmacık kemiklerimizin en üst kısımlarına aydınlatıcı sürmeliyiz. Bu da ışıltı ve doğallık katacaktır.

yuz makyaji teknikleri

Aynı zamanda kaşlarımızın alt kısmına da çok az miktarda aydınlatıcı sürebiliriz. Kaşlarımızın sıklığına göre de kaş farı veya kaş kalemi kullanmalıyız. Buda yüzümüze daha net görünüm kazandırır.Kaşlarımızın daha kavisli ve yüksek durmasını sağlar. Gözümüze de ten rengi göz kalemi sürersek gözlerimizi daha iri gösterir. Doğal bir makyaj için bu makyaj teknikleri kullanılmalıdır. Aydınlatıcıdan sonra yüzümüze parlamayı önleyecek pudra sürmeliyiz. Pudra cildimizin her yerine eşit olarak dağıtılmalıdır. En son olarak seçilen allığı elmacık kemiklerimize doğru hafif hareketlerle hafif eğri şekilde süreriz. Sürdüğümüz allık yüz hatlarımızı daha belirgin yapmak içindir.

goz makyaji teknikleri

Aynı zamanda elmacık kemiklerimizi belirgin yapar. Her yüz tipine göre allık sürme şekilleri vardır. Bunu ayna karşısında hafif bir gülümseme ile de yapabiliriz. Gülümsediğimiz zaman elmacık kemiklerimizin hatları ortaya çıkacaktır. Ortaya çıkan kısma da allık sürebiliriz. Yazın bronzer daha çok tercih edilir. Eğer tenimiz esmerleşmişse daha şeftali tonlarında allık kullanmalıyız. Dudağımıza gideceğimiz yerin temasına uygun ruju belirledikten sonra aynı tonda dudak kalemi ile şekil vermeliyiz. Bu şekli verirken dikkatli olmalıyız ki komik bir görüntü oluşmasın. Dudak kalemi dudağımızın daha dolgun görünmesini sağlar. Dudak kalemiyle belirlediğimiz kısımda da rujumuzu sürmeliyiz.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...