Liposuction Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 12 Eylül 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Liposuction nedir nasıl yapılır? Sorusu, son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde sorulur. Meydana getirilen işlem bölgede bir tek yağların alınmasına yardımcı olmaz, bununla beraber buradaki yağ depolama kapasitesinde belirgin şekilde azalmaya neden olur. Çünkü yağ depolanmış oldukları odacıklarla beraber alınmaktadır. Burada yağ hücresi sayısında belirgin şekilde azalma meydana geldiğinden, aynı yerde gene extra yağ dokusu birikimi olmaz.  Bu işlem hastalarda genel anestezi ya da spinal anestezi altında uygulanır. Liposuction şu demek oluyor ki yağ aldırma averaj olarak 1-2 saat içinde geçindiren bir işlemdir. Bu uygulama lazerle ve klasik yöntemle yapılmaktadır. Bunlar tek başına uygulanabileceği şeklinde, yağ alınan bölgenin genişliğine bakılırsa beraber de kullanılabilir.

Ultrasonic Liposuction nedir ya da vaser Liposuction nedir? Sorularından önce, kişilerin bir uzmana gitmesi gerekir. Yağ alma işlemine başlamadan önce, vücutta olan bölgelerdeki fazlalık yağların olduğu alanlar işaretlenir. Bu alanların uygulanacak foto termal enerjiden korunması için, bu bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılır. Bir süre anestezinin tesirinin geçmesi için beklenir. Lazerle meydana getirilen Liposuction lokal anestezi ile uygulanmış olduğundan, yağ alınan alanda morluk ve şişlikler daha azca oranda olur ve klasik yönteme bakılırsa daha avantajlı bir uygulama yapılmış olacaktır. Yağ alınan bölgedeki yağlar fazla olduğunda, seansların süresi averaj 15-60 dakika kadar devam eder. Bu sürecin sonucunda istendiği şeklinde yağ oranı azaltılmış olur. Lazerle meydana getirilen Liposuction işleminde, uygulama yapılacak olan alanda kanama ve travma meydana gelmez.

Lazer Liposuction nedir? Sorusuna yönelik, bu uygulama ile meydana getirilen uygulamada, klasik yönteme bakılırsa daha azca ağrı hissi meydana gelir. Sorunlu bir cilt yapısına haiz olan kişilerde, lazerle yapılacak Liposuction ciltte sarkmaya niçin olmaz. Lazerle olan operasyonlarda bir tek bölgede hafifçe bir şişliğin haricinde herhangi bir yan tesir olmaz. İyileşme sürecinde hastalarda lazerle meydana getirilen operasyonlarda bandaj uygulanmasına gerek kalmaz. Liposuction yapılacak olan hastalara genel ya da lokal anestezi uygulanabilir. Bu işlemin genel anestezi altında yapılması durumunda, hastalar hastanede bir gece kalmalıdır.

Liposuction Nedir? 1

Lokal anestezi ile meydana getirilen uygulamalarda ise, işlem tamamlandıktan derhal hemen sonra birkaç saat içinde hastaneden taburcu olurlar. İdeal kilosu % 30 luk oranın içinde bulunan, cilt yapısı sıkı ve elastik olan ve kas yapısı bu uygulama için uygun olan erişkin kişilerdir.  Bu uygulamanın riskini arttırabilecek, iyileşme döneminde iyileşmeyi negatif etkileyecek olan herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler için Liposuction şu demek oluyor ki yağ aldırma işlemine olumlu yönde bir görüş açısıyla bakan ve gerçekçi hedefleri bulunan kişiler için bu tedavinin uygulanması uygundur.

Liposuction Nedir? 2

Klasik yöntemle yağ alma işlemine başlamadan önce, hastaların rahat etmesi için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların içinde damar içinden meydana getirilen sakinleştiriciler ve genel anestezi uygulaması yer alır. İşlemi meydana getirecek olan tabip her hastada en uygun tedaviyi belirler. Klasik Liposuction işleminde ciltte küçük ve fazla belirgin olmayan kesiler açılır. Buradan önce cilt içinde meydana gelebilecek kanama ve travmanın engellenmesi için steril bir sıvı solüsyon enjekte edilir. İnce ve kısa boruyla ya da kanül içeri sokularak, ileri geri hareket ettirilerek yağ fazlalığı gevşetilir.

Liposuction Nedir? 3

Yerinden oynatılmış olan yağlar, cerrahi vakum ya da kanül bağlı bir şırıngayla dışarıya alınır. Bu işlemle beraber vücudun düzelmiş olan kontörü, ciltte oluşan şişlikler ve sıvı tutulumun geçmesiyle daha belirginleşir. Artık hastalar uygun bir rejim yaparak, egzersizlerini uygulayarak, azalan yağ dokusunun kalıcı tesirini devam ettirebilir. Bu kişilerin kilo alması halinde, Liposuction işleminin pozitif tesiri yok olur. Yağ aldırma şu demek oluyor ki Liposuction uygulaması, hastaların fazla kilolarından kurtulması için uygulanamaz. Bu uygulama yerine uygun bir rejim ve egzersiz yapılmalıdır.

12 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...