Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir

Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2016 Ekleyen: Seda Çapçı


Lazer epilasyon zararları nelerdir; Lazer epilasyon  istenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay çaresi. Ağda ve buna benzer işlemlere vakit ayırmak istemeyenlerin daha sık tercih ettiği lazer epilasyon, bir kez yapıldıktan sonra ömür boyu temizlik ve pürüzsüzlük sağlıyor. Bu konforu yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem olan lazer epilasyon, sadece kadınlara değil, erkelere de büyük kolaylık sağlıyor. Özellikle yoğun göğüs ve sırt kıllarından şikayetçi olan erkeklerin de tercih ettiği bir uygulama olan lazer epilasyon zararları ve faydaları olan bir uygulama. Evet lazer epilasyon zararları var mı diye soranlar için ufak tefek de olsa yan etkileri olduğu söylenebilir.

Bazı lazer epilasyon  uygulamalarının cildin daha derinine nüfuz ettiği ve bu yüzden de cilt üzerinde zararlı olabildiği belirtilmektedir.

Yanma, lekelenme gibi sorunlar lazer epilasyon sonunda karşılaşılabilecek sorunlardır. Bunlarla karşılaşmamak için 755 nanometrelik alexandrite lazer tipi makineler yeğlenmelidir. Lazer işlemi bittikten sonra an az 3 hafta boyunca güneş ışınlarından korunmak adına lazerli bölgeye ultraviyole A ve ultraviyole B ışınlarına karşı minimum 50 koruma faktörlü koruyucu güneş kremleri sürülmelidir.

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir 1

Aslında lazer uygulamaları ciltte ciddi zararlar meydana getirmez. Ancak uygulama esnasında dikkatsizlik sonucu ciltte şişme, kaşıntı, yanma gibi bazı olumsuz etkiler görülürse görülebilir.  Ama bu etkiler de en fazla 3-4 gün sürer ve biter. Epilasyon sırasında kullanılan cihazların ayarları da son derece önemlidir.

 

Lazer epilasyon erkekler üzerinde de kullanılmaktadır. Erkeklerde de vücudun hemen her bölgesinde kullanılabilir. Ancak ten rengi hayli esmer olan erkeklerde sakal bölgesinde uygulama yapılırken dikkatli bir çalışma yapılmalıdır. Aksi takdirde leke oluşumu riski yüksek olmaktadır. Sadece epilasyon yapılan kişini cildi çok yağlı ise, ender de olsa işlem sonrası ciltte sivilcelenme görülebilir.

 

Cildinde iltihaplanma olan kişilerde lazer epilasyon uygulanması risk teşkil edebilir. Ayrıca egzama, uçuk, siğil gibi cilt problemleri olan kişilerin de lazer epilasyon uygulamasını tercih etmemeleri gerekir. Cildinde güneş yanığı olan ve solaryuma yanan kişilerin de lazer epilasyon işlemi yaptırmaması gerekir.

 

Peki hamile kadınlarda durum nedir diye soranlar için şunu söyleyebiliriz: hamile kadınlarda ilk 3 ay içinde lazer epilasyon uygulaması önerilmiyor. Bebeğe herhangi bir zararı olmadığı düşünülse de yine de lazer epilasyon işleminin annenin içinin rahat olması açısından doğum sonrası bir zaman dilimine ertelenmesi gerekir.

 

Genital bölge lazer epilasyon zararları da çok merak edilen ve çok sorulan bir konu. Epilasyon işleminde lazer ışınları kış kökünü hedef alır. Vücudun daha derinlerinde yayılma göstermez. Hamile kadınlarda ilk 3 ay genital bölgede lazer epilasyon yapılması son derece sakıncalıdır.

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir 2

Genital bölgeye yapışan lazer epilasyon hususunda en çok merak edilenlerden birisi de lazer epilasyonun kısırlık yapıp yapmadığıdır. Konuyla ilgili uzmanlar ve hekimler, lazerin yumurtalıklar üzerinde tahrip edici bir etkisinin olduğu yönünde bir bulgu olmadığını söylüyor. Diğer adı, özel bölge lazer epilasyon olan genital bölge lazer epilasyonu uygulamasında oluşabilecek en büyük yan etki kızarıklık, çok hafif dereceli yanık ve acı olabilmektedir.

 

Genital bölgeye yapılan işlemin ağrısız ve acısız olabilmesi için Buz Lazer uygulaması ile eksi 3 dereceye kadar soğutma sağlanan cilde yapılan işlemde ağrı ve acı neredeyse hissedilmiyor. Acı eşiği düşük olanlar için bu uygulama son derece uygun ve kullanışlı bir uygulama olarak düşünülebilir.

 

Gelelim koltuk altı lazer epilasyon zararlarına.. Koltuk altı kılları hem görüntü açısından kötü durduğundan, hem de hijyenik sebeplerden ötürü istenmeyen kıllardır. Bu bölgede yapıla lazer uygulamaları son derece iyi neticeler vermektedir. Ortalama 4 seans sonunda istenen sonucun alınabildiği koltuk altı lazer epilasyon işleminde lenf bezlerinin zarar görüp görmeyeceği çok merak edilir ama böyle bir riskin bulunduğu kanıtlanmamış. Koltuk altı lenf bezleri yağlı dokunun içinde bulunmaktadır. Lazer ışınları buraya kadar ilerlemez. Koltuk altı kıl dönmelerinde de en iyi yöntem lazer epilasyondur. Kıllar tamamen yok olduğundan batık oluşumu da gözlenmemektedir.

 

Bir diğer lazer epilasyon çeşidi olan ütüleme lazer epilasyon yöntemi de yararları ve zararları konusunda çok irdelenmektedir. Ütüleme lazer epilasyon, ağrısız ve acısız bir işlem olup saniyede 10 vuruş ile yaklaşık 1 saat içinde tamamlanabilen bir uygulamadır. Yapılan vuruşların sıcak olmasından dolayı ütüleme adı verilmektedir. Kökteki tüyle ütülenir ve hemen ardından soğur. Bu da acı hissini yok eder. Ütüleme uygulamasında, kişi kendini masaj yaptırıyor gibi hisseder. Spalardaki sıcak taşlarla yapılan masajlardaki hissi andıran bir his duyumsatır. Yaklaşık 4 ila 8 seans süren ütüleme lazer epilasyon zararları olan bir uygulama değildir; ama gebe kadınlarda, kanser hastalarında, parlak ortamlara alerjisi olan kişilerde, kan akışı yavaş olanlarda ve sulandırma amaçlı ilaç kullananlarda yapılması sakıncalıdır.

 

Yüze lazer epilasyon zararları en hassas konulardan ve cevap bekleyen sorulardan birisidir. Zira dış görüntünün bir nevi vitrini olan yüz bölgesinde, herhangi bir uygulama neticesinde oluşacak tahribat, kişiye hem sıhhi, hem de psikolojik zararlar verir. Yüze lazer epilasyon zararları dendiğinde ilk olarak söylenebilecek yan etkiler kaşıntı ve kızarıklıktır. Ama bu yan etkiler geçicidir.

 

Hassas ciltli kişilerde yüze yapılan epilasyon işlemi sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir. Yüzüne lazer epilasyon işlemi yaptırdıktan sonra, ince olan tüylerinin kalınlaştığını söyleyen hastalar da mevcuttur.

 

Bazı kişilede ise işlem sonrası lekelenme görülebilmektedir. Sarı renkte tüyleri olanlarda tüylerin karardığı da görülebilmektedir.

 

Yüze lazer epilasyon yaptırdıktan sonra solaryuma girmek de ciltte leke yapabilmektedir.

 

İşinde uzman ve ehil bir kişiye yaptırılacak lazer epilasyon işleminde herhangi bir yan etki görülmesi son derece zayıf bir ihtimaldir. Bu işlemleri iyi kliniklerde ve deneyimli ve sertifikalı uzmanlara yaptırmak en doğru seçimdir.

11 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...