Lazer Epilasyon Lekeleri Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Lazer epilasyon işlemi istenmeyen tüy ve kılların kalıcı olarak yok edilmesi işlemidir. Lazer epilasyon yöntemi, epilasyon yöntemleri arasında en çok tercih edilen işlemlerdendir. Bu kadar tercih edilmesinin ana nedeni kalıcı çözümler üretmesidir. Bir diğer tercih nedeni ise işlem sırasında hissedilen acının diğer epilasyon türlerine göre daha hafif olmasıdır.

Lazer epilasyon işlemi güzel sonuçlar ortaya koysa da bazı durumlarda lazer epilasyon yanıkları oluşabilmektedir. Bu yanıklar genelde koyu cilt rengine sahip kişilerde oluşmaktadır. Ama açık cilt rengine sahip kişilerde de görülme ihtimali mevcuttur.

Lazer epilasyon yapılan bölgenin güneş ile etkileşimi sonucu yanıklar ve izler oluşma ihtimali de vardır. Özellikle yüz bölgesine yapılan lazer epilasyon işlemlerinde bu tür izler ve yanıklar oluşabilmektedir. Yanıkların ve izlerin görüntüsü ve etkisi bölgeden bölgeye göre değişiklik gösterir.

Epilasyon yanığı tedavisi için genellikle krem kullanılır. Kullanılan kremin gücüne ve etkisine bağlı olarak, lazer yanığının bulunduğu bölgeye de bağlı olarak tedavi süreci değişiklik gösterebilir. Genelde lazer yanıkları kremler sayesinde  1-2 ay içinde tedavi edilmektedir.

Lazer Epilasyon Lekeleri Nasıl Geçer?-1

Lazer Lekeleri için Krem

Epilasyon yanığı tedavisi kremler sayesinde yapılır. Genel olarak bu yanıkların oluşma nedeni güneş ile temastır. Bu yüzden lazer epilasyon işleminin kış aylarında yapılması tavsiye edilir.

Ancak kışın yapılması durumunda da lekeler oluşabilir. Güneş teması sonucu oluşan lazer lekeleri için kullanılabilecek kremler ise şunlardır;

  • Silverdin: Dermatologlar tarafından yanık tedavisi için kullanılan ve tavsiye edilen silverdin krem, lazer epilasyon lekeleri için de kullanılabilir. Silverdin leke veya yanık bulunan yere uygulandığı zaman bölgenin kabuk bağlamasına neden olur. Böylece lekeleri ve yanıkları hızlı bir şekilde tedavi eder. Silverdin kullanırken dikkat edilmesi gereken en temel şey, sürüldüğü bölgede oluşan kabuğun kendiliğinden düşmesini sağlamaktır. Eğer dışarıdan gelen herhangi bir etken sonucu kabuklar yerinden sökülürse, silverdin krem lekeleri ve yanıkları tedavi edemeyecektir. Bu tip durumlarda lekelerin kalıcı olma riski de bulunmaktadır.
  • Advantan: Epilasyon yanığı tedavisi için kullanılan bir diğer krem de advantan kremdir. Başarılı sonuçlar ortaya koyabilen bu kremim içeriğinde bulunan kortizon nedeni ile kullanımı esnasında dikkat edilmesi gerekir. Sürekli kullanıma uygun değildir. Kullanım esnasında en iyi yöntem 2 gün uygulayıp 2 gün ara vermek şeklindedir. Bu sayede içeriğinde bulunan kortizondan etkilenme olmaz. Ancak sürekli kullanım yapılırsa cilde zarar verme ihtimali bulunur.
  • Bepanthen Plus: Lazer epilasyon yanığı ve lekelerinin tedavisi için kullanılabilecek en etkili kremdir. Advantan gibi ara ara kullanıma gerek yoktur. İçeriğinde herhangi sakıncalı bir madde bulundurmaz. Bu sayede de günlük kullanım için uygundur. Eczanelerden temin edilebilir.
  • Madecassol Krem: Lazer epilasyon yanıklarında gayet etkili olan bir kremdir. Hücre yenileme özelliği sayesinde kısa sürede etkisi görülür. Özellikle Bepanthen plus kremi ile karıştırılarak kullanıldığında gayet güzel sonuçlar ortaya koymaktadır.Lazer Lekeleri için Krem

Lazer yanıklarının tedavisinde kremler dışında başvurulan diğer bir yöntem ise bitkisel çözüm yoludur. Bitkisel çözüm için en uygun olan ürün ise zeytinyağıdır. Zeytinyağının ciltte oluşan hasarları tedavi etme özelliği vardır. Lazer yanıkları üzerinde de güzel sonuçlar ortaya koyacaktır.

Yukarıda listelenen kremler kullanılmadan önce mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Cilt tipinize en uygun olan kremi doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz. Derman aranılan bir ürün baş belası olabilir dikkat etmek gerekir.

30 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...