Lazer Epilasyon Çeşitleri

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


 Epilasyon işlemi istenmeyen tüy ve kılların geçici olarak yok edilmesi işlemidir. Acı verici olabilir ve sürekli tekrarlanır. Lazer epilasyon işlemi ise istenmeyen tüy ve kılların kalıcı olarak yok edilmesi işlemidir. Fazla acı vermez ve seanslar tamamlandıktan sonra tekrar tüylenme veya kıllanma olma ihtimali çok düşüktür.

 

Lazer Epilasyon

İlk olarak 1990 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde ortaya çıkmış bir yöntemdir. Zamanla dünya geneline yayılmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır. Tek tip lazerler değil çeşitleri mevcuttur.

Lazer ışınları üst deriyi kat ederek orta deriye ulaşır ve burada bulunan tüy ve kıl üretmekte görevli hücreleri tahrip eder. Bu tahrip sonucu hücrelerde yenilenmeler olmamakta ve tüy, kıl üretimi durmaktadır. Lazer epilasyon işleminde oluşan bu tahribatı lazer ışınları sonucu ortaya çıkan sıcaklık sağlamaktadır. Isının vücuda aktarımını azaltmak için soğutma sistemleri kullanılabilir.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon işlemi için tek bir tür lazer kullanılmaz. Lazer epilasyon cihazları çeşitleri farklılık gösterir. Lazer epilasyonun uygulanacağı bölgeye, cilt ve tüy, kıl türüne göre değişik türden lazer epilasyon cihazları kullanılabilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Yukarıda belirtildiği gibi çeşitli lazer epilasyon türleri vardır ve her bir lazer türü için ayrı bir lazer epilasyon cihazı kullanılır. Lazer epilasyon çeşitleri ve kullanım alanları birbirinden ayrıdır. Bu lazer türlerinden birisi olan Alexandrite lazer epilasyon ise en yaygın kullanım alanına sahip olan lazer türüdür.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Çoğunlukla yüz, kol ve omuz gibi bölgelere uygulanmaz. Hem açık hem de koyu cilt rengine sahip kişiler için uygundur. Diğer yöntemler koyu renkli ciltlerde uygun olmadığı için Alexandrite lazer epilasyon bu kişiler için daha başarılı sonuçlar verir. Hızlı olması nedeni ile vücuttaki geniş alanlar için tercih edilir. 755 nm dalga boyuna sahip lazer atışları gerçekleştirir.

İğneli Epilasyon

Uygulama esnasında en dikkatli davranılması gereken epilasyon türüdür.  Kıl köküne ince steril bir iğne ile girilerek düşük elektrik akımı verilir, böylece kökler hasar görerek işlevini yitirir. Uygulamayı bu işin uzmanları olan kişilere yaptırmak gerekir. Uygulama sonrası bölgede kızarıklık ve kabartı oluşabilir. Bazı durumlarda kabuklanmalar da oluşabilir. Ama kabuklar birkaç gün içinde düşer. Seans sayısı değişiklik gösterir.

Kullanılan iğnenin steril olması ve kişiye özel kullanılması gerekir. Böylece hijyenik bir işlem uygulanmış olur. Verilen elektrik akımından ötürü kızarıklık oluşması gayet normaldir.

İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon; Hamilelere, kanser hastalığına sahip kişilere, kalp pili kullanan kişilere, şeker hastalarına, deri hastalığı olan kişilere ve AIDS gibi bulaşıcı hastalığı bulunana kişilere uygulanmaz.

Yapılan işlem sonrası en az 24 saat boyunca parfüm, deodorant, krem gibi kimyasal içerikli ürünler kullanılmamalı. İşlem sonrasındaki 3-4 saat ise sıcak su ile temas yapılmamalı, cildi tahriş edebilecek uygulamalar yapılmamalıdır. İğneli epilasyonun uygulandığı bölgeye koruyucu antibiyotik veya pomadların uygulanması enfeksiyon riskini azaltmak için kullanılır.

Ütüleme Epilasyon

Son yıllarda yaygın kullanıma sahip olmuş olan bir lazer epilasyon türüdür. Lazer epilasyon işlemi sırasında oluşan yanma hissi ve acıyı azaltmak için soğutma sistemi gelişmiş bir şekildedir. Bu tür lazer epilasyonda yanık oluşma olasılığı çok düşüktür. Cilt üzerinde masaj yaparcasına gezinir. Bu tür lazer epilasyona bu ismin verilme nedeni ise ütü yapar gibi kullanılmasıdır.  Genital  bölge üzerinde iyi sonuçlar ortaya koymaktadır. Pek çok taklit cihazı bulunmaktadır, ancak taklit cihazların kullanımı cilde zarar verir. Bu nedenle uygulanırken dikkatli olunmalı.

Ütüleme Epilasyon

16 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...