Kuru Maya Maskesi

Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Evlerde unlu ürünlerin içeriklerinde kullanmak üzere kuru maya ve yaş maya olarak paketler halinde hazır olarak satılan mayalar bulunur. Beş yaş gençleştiren yaş maya tarifimizi işte bu hazır yaş mayadan hazırlayacağız. Maya ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmış olduktan daha hemen sonra yaş maya maskesi tarifi ve yaş mayanın cilde yararlarını makalemizde bulabilirsiniz. Doğada çiçek, meyve şeklinde organik glikoz ortamında rahatlıkla oluşan ve tek çoğu süre hücreli mikroorganizmalardan oluşan ökaryot yapısındaki mantarlara maya denir. Ekmek şeklinde çok sayıda unlu mamulü kabartmak, alkollü içki üretimi ve yakıt pili çalışmaları gibi kulanım alanları vardır. Kişilerin ciltlerine gereksinim duyulan bakımı göstermemesi sonucunda cilt yüzeyinde çok sayıda problem meydana gelmektedir. Bu problemlerin en temeli genel olarak siyah nokta ve sivilce olarak belirlenmektedir. Kişilerin ciltlerinde oluşan sivilceler ve siyah noktalar belirli bir süre derhal sonrasında rahatsız edici bir durum haline gelmektedir.

Cilt lekeleri için maske arayışında olan kişiler için piyasada fazlası ile cilt bakım maskesi yer verilmiştir. Sadece bu maskelerin içinde kimyasal maddeler bulunmakta ve bazı cilt yapılarına uygun olmamaktadır. Bu sebepten kişiler evlerinde de gönül rahatlığı ile cilt bakım maskeleri hazırlayabilmektedirler. Cilt bakım maskeleri içinde kullanılacak malzemelerden biri de kuru maya olmaktadır. Cilt bakımı kişilerin düşündükleri kadar rahat olmamaktadır. Bu süreçte birçok ferdin doğru olarak bildiği yanlış detaylar yer verilmiştir. Kişilerin ciltlerine uyguladıkları cilt bakımlarında İlk olarak kendi cilt yapılarını bilmeleri ve ona bakılırsa ürünlerin kullanılması doğru olmaktadır. Cilt yapısını bilmeden uygulanan cilt bakım maskeleri yahut ürünleri sonucunda ciltte sivilce, siyah nokta ya da cilt lekeleri meydana gelmektedir. Bunları önlemek için kişilerin ilk başlangıçta bir cilt analizi yapmış oldurarak, kuru mu yoksa yağlı mı cilt yapısına haiz olduklarını belirlemeleri gerekmektedir. Kuru maya maskesi uygulanırken öncelikle cildin temizlenmesi ve kirden arındırılması gerekmektedir.

Kuru maya maskesi nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vermeden önce aşağıdaki malzemeler hazırlanır.

  • Bir çay bardağı ılık su
  • Bir tatlı kaşığı kadar limon suyu
  • 1 yemek kaşığından biraz az kuru maya

Cam bir kâsenin içine ılık suyu alarak üzerine mayayı ekleyip çatal ile güzelce ezelim. Bu maske ile bekleme süremiz on beş dakikadır, süre sonucunda ise ılık su ile temizleyelim. Vermiş olduğumuz bu maskeyi cildinizi temizlemek dilediğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz. İlk olarak çilekleri cam bir kâse içinde ezelim.  Arkasından miktarlarını vermiş olduğumuz öteki malzemeleri de ekleyip iyice karıştıralım. Bu maskeyi yüz ve boyun bölgemizin hepsine sürüp on beş dakika bekleyip, süre sonucunda ise ılık su ile temizleyelim. Vermiş olduğumuz sivilce izleri için maske tarifini haftada bir uygulamanız kâfi olacaktır.

Kuru Maya Maskesi 1

Kuru maya maskesi, yağlı, kuru, solgun, siyah nokta oluşumlu cilt yapısına maruz kalan kişiler için hazırlanışı ve uygulanışı çok rahat ve etkili bir maske türüdür. Cildi nemlendirici, yenileyici ve temizleyici tesiri bulunmaktadır. Kuru ciltler için maya maskesi faydalarından biri de, kuru maya vitamin ve mineraller bakımından çok varlıklı olduğundan tertipli kullanıldığında cildin ihtiyacını karşılayacak niteliktedir. Tertipli kullanımlarda ciltte oluşan kırışıklıkları azaltır ve cildin rutubet dengesini korur. Bütün bunların yanı sıra saç için kuru maya maskesi de, son derece yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir. Kuru maya maskesi ek olarak egzama ve dermatit benzer biçimde cilt problemlerine karşı da iyi gelir. Tıbbi tedaviye destek amacıyla alternatif olarak bu biçim hastalıklarda kullanılabilir.

Kuru Maya Maskesi 2

9 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...