Koltuk Altı Terlemesi

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Vücut sıcaklığının korunması ve vücuttaki toksinlerin atılması için terleme gereklidir. Vücudun bazı bölgelerinde daha fazla olan terleme, özellikle koltuk altı bölgesinde çok fazla görülür. Sıcak ortamlarda ya da yazın sıcak günlerinde kötü görüntüye neden olan aşırı terleme, zaman zaman kullanılan deodoratı da bastırıp ayrıca kötü kokuya da neden olabiliyor. Bu kötü görüntü ve kokuyu önlemek için terlemeyi önlemek konusunda bilgili olmak ve bu bilgileri uygulamak gereklidir.

Terlemeyi Önlemek için Ne Yapmalıyız?

Terleme, vücudun sağlığı açısından gerekli olan bir vücut reaksiyonudur. Ancak çok fazla olduğunda kişilerin rahatsız olmasına neden olabilir. Bunun için aşırı terlemeyi önlemekte etkli bir kaç öneriyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Terleme, vücutaki toksinlerin ter bezleri ile atılması anlamına gelir. Gün içinde en az 8 bardak su içmek, kişinin daha fazla tuvalete çıkmasına neden olur. Tuvalete daha fazla çıkıldığındaysa ter yolu ile atılan toksinler, idrar yolu ile atılır ve daha az terleme yaşanır. Toksinlerin fazlalılığı terlemenin de fazla olması anlamına gelir. Bu nedenle toksine neden olan yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı, özellikle alkol alımına yaz aylarında dikkat edilmelidir.

Vücut sıcaklığını arttıran sarımsak, soğan, pul ve acı biber gibi besinler de terlemeyi tetikler. Bu besinlerin yerine taze sebze, meyve ya da buğday ürünlerini tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda sindirimi zor besinler de vücutta terlemeye neden olacaktır. Bu nedenle bu tür gıdalardan da uzak durulması gerekir.

Koltuk Altı Terlemesi 1

Terlemeyi önlemek için beslenmenin yanında giyim ürünlerine de dikkat etmek gerekir. Özellikle dar giyim ürünlerinden sıcak aylarda uzak durmak önemlidir. Giyim ürünlerinin seçiminde nemi emen ve terlemeyi önleyen kumaşlardan hazırlanan türleri seçmenizde fayda vardır. Bu konuda özel üretilen koltuk altı ter önleyici giyim ürünleri de mevcuttur.

Koltuk Altı Terlemesine Bitkisel Çözüm

Koltuk altı terlemesini önlemek için profesyonel yardım almanın dışında bitkisel çözümler de mevcuttur. Bu bitkisel çözümler ve uygulanışlarını sizler için araştırdık…

Patates: pH seviyesini dengeleyerek terlemenin önüne geçen patates, koltuk altı terlemesi için idealdir. Patates uygulamas için temiz  bir patatesi dilimler halinde kesin. Terleme bölgesine bu patates dilimi ile masaj yapın. Bir süre bu şekilde ovmaya devam edin. Düzenli kullanımda terlemeyi önleyecektir.

Koltuk Altı Terlemesine Bitkisel Çözüm

Elma Sirkesi: Elma sirkesi, terlemeyi önlemek için en etkili yöntemlerden biridir. Elma sirkesini biraz su ile karıştırıp terleme bölgesine geceleri yatmadan önce temiz bir bez ya da pamuk ile sürün. Sabah kalkınca bol su ie yıkayıp durulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Limon: Limon içeriğindeki sitrik asit ile terlemenin neden olduğu bakterilerin temizlenmesini sağlar. Bunun için 1 adet limonun suyu ve yeterli miktarda karbonatı karıştırıp macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz bu macunu koltuk altı bölgesine sürün ve yarım saat bekleyin. Süre sonunda bol su ile durulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Terlemesine Bitkisel Çözüm 1

Hindistan Cevizi: Hindistan cevizini koltuk altınıza uygulayarak terlemenin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca deorant haline getirmek için bir miktar hindistan cevizi yağı ile karbonatı karıştırıp kullanabilirsiniz.

Domates Suyu: Aşırı terlemeyi önleyici çok sayıda maddeyi içeriğinde barındıran domates suyunu her gün 1 bardak olarak tüketebilirsiniz. Düzenli tüketim ile kısa sürede terlemeyi önleyebilirsiniz. Eğer doğal olmasını isterseniz evde kendiniz de domates suyu hazırlayabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz koltuk altı terlemesine çözüm önerilerini siz de kendiniz uygulayabilirsiniz. Eğer bu bitkisel yöntemler ve öneriler işe yaramazsa, sorununuzun çözümü için daha profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederiz.

19 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...