Kıvırcık Saçların Kabarması Nasıl Engellenir

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Kıvırcık saça sahip olan bayanlar genellikle saçlarının kabarmasından şikayet etmektedirler. Bakımı oldukça zor olan kıvırcık saçların kabarmaması için ne yapılır ve saç kabarması nasıl önlenir? Aslında zor değildir ancak zaman ayırmak ve saça zarar vermeyen yöntemleri uygulamak önemlidir.

Kıvırcık saçlar nemli olmadıkları zaman kabarırlar. Bu yüzden öncelikle saçın nem ihtiyacı karşılanmalıdır. Bunun içinde doğal yöntemlere başvurmak en doğrusudur. Peki kıvırcık saçın kabarmaması için neler kullanılmalıdır? Genellikle kuru saçlar için nemlendirici kozmetik ürünler piyasada bulunmaktadır. Ama doğal yollarla çok daha etkili ve saça zarar vermeden saçı nemlendirmek ve parlaklık kazandırmak çok daha iyidir.

Kıvırcık saçların kabarmaması için önereceğimiz malzemelerden biri zeytinyağıdır. Saça nem ve parlaklık vererek daha güzel ve sağlıklı görünmesini sağlar. Kıvırcık saçın kabarmaması için aşınıza zeytinyağını hafif ısıtıp saçların diplerinden uçlarına kadar masaj yaparak uygulanması oldukça faydalıdır. En az bir saat başa havlu sarıp bu şekilde beklenip şampuanla yıkandığında pırıl pırıl saçlara sahip olmak mümkündür. Bunu haftada bir kez tekrarlamak gerekir.

Kıvırcık saç nasıl kabarmaz diyorsanız bir başka örnekte Jojoba yağıdır. Zeytinyağı gibi saçın dibinden ucuna doğru masaj yaparak saça yedirilir ve aynı şekilde bekletilir. Saçın ihtiyacı olan nemi jojoba yağı sağlamakta ve canlı, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak bu kadar kolaydır.

Kıvırcık saçın kabarmaması için saç şampuanla yıkandıktan sonra sirke ile durulanmalıdır. Bunun için sprey şişesine sirke doldurabilir, şampuanla saçı yıkadıktan sonra spreyle saçın her yerine sirke sıkılarak masaj yapılmalıdır. Daha sonra saçı durulayıp kolayca şekil verebilirsiniz. Saçlarınız elektriklenmeyecek ve pırıl pırıl parlayacaktır.

Kıvırcık saçların kabarmaması için başka bir yöntemde avokado yağıdır. Şaç şampuanla yıkandıktan sonra masaj yaparak saça uygulayabilirsiniz. Avokado E vitamini içerir. E vitamini hem saç hem de cilt için oldukça faydalıdır.

Kıvırcık Saçların Kabarması Nasıl Engellenir 1

Kıvırcık Saçın Kabarmaması İçin Ne Yapmalı?

Kıvırcık saç nasıl kabarmaz? Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz şekilde haftada bir kere saçı nemlendirirseniz kabarmasını önlemiş olursunuz. Doğal saç nemlendirme yöntemleri ve yağlarını yukarıda belirttiğimiz şekilde kullanabilirsiniz.

Saçı çok fazla şampuanlamak saçın nemini kaybetmesine, saç tellerinin sertleşmesine neden olur. Bu yüzden her gün şampuanla saç yıkanmamalıdır. Gün aşırı ya da haftada 3 kere yıkayabilirsiniz. Kıvırcık saçların kabarmaması için saçı sıcak su ile değil soğuk su ile durulamak gerekir. Böylelikle saç telleriniz incelecek ve kabarmayacaktır.

Saçı ıslakken fırçalamak saçın daha çok kabarmasına neden olmaktadır. Kalın dişli bir tarakla taramak kıvırcık saçın kabarmaması için uygundur. Kıvırcık saç yıkandıktan sonra havlu ile ovalanmamalı nazikçe suyu alınmalıdır. Ovalamak hem kıvırcık saçın daha fazla kabarmasına hem de yıpranmasına neden olur. Saç kurutma makinesi kullanıyorsanız saçınızı uçlardan diplere doğru kurutmalısınız.

Kıvırcık Saçın Kabarmaması İçin Ne Yapmalı?

Saç kabarması nasıl önlenir? Genellikle saç kabarmaması için saç kremleri kullanırız. Ancak saç kremi saçın diplerine uygulanmamalı, saç telinin ortası ve ucuna sürülmelidir.

Acele dışarı çıkmanız gerekiyor ve saçınız kabarıksa bu tür durumlarda saçınıza az miktarda bebe yağı sürebilirsiniz. Ya da saç kremini sulandırarak sprey şişesine koyup saçınıza sıkabilirsiniz.

Kıvırcık Saçın Kabarmaması İçin Ne Yapmalı? 1

Kıvırcık saçın kabarmaması için saç kesimi de önemlidir. Kıvırcık saçlılar katlı saç modellerinden kaçınmalıdır.

Saç tipine uygun şampuan kullanmak, saçın nem ihtiyacını karşılamak, saç düzleştiricileri mümkün olduğunca az kullanmak kıvırcık saçın kabarmaması için dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Stres saç kabarmasına neden olur. Bu yüzden stresten uzak kalmak ve C vitamini almak da kıvırcık saçın kabarmaması için önemlidir.

8 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...