Karatay Diyeti Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi olan Canan Karatay “Karatay Diyeti” olarak adlandırdığı bir beslenme programı geliştirmiştir. Bu programda hem sağlıklı beslenirken hem de ideal kilonuza kavuşmanız mümkün olmaktadır. Canan Karatay, doğru diye bildiğimiz birçok şeyin aslında yanlış olduğunu bize göstermiş ve kendi hazırladığı diyet programını ve diyet listesini bir kitapta toplayarak yayımlamıştır. Ünlü doktor yaptığı açıklamalarla birçok kesimin itiraz etmesine neden olsa da bilimsel olarak ispatladığı verileri savunmaktan da asla geri durmamıştır.

Son yıllarda oldukça ilgi gören ve bir o kadar da eleştirilen Canan Karatay Diyeti nasıl yapılır sorusu pek çok kişinin aklına gelmiştir. Öncelikle belirtmek isteriz ki Karatay diyetini uygulamaya başladığınızda sabahları daha dinç ve dinlenmiş olarak yeni bir güne merhaba diyeceksiniz. Ayrıca güne sevinçle başlayacak ve bütün bir gün boyunca da acıkmayacaksınız.  Hatta sizi çok zorlayan tatlı krizlerinizi engelleyecek ve gününüzü enerji dolu geçireceksiniz. Karatay diyetinin en önemli etkilerinden birisi de bağışıklık sisteminiz güçlendirecek ve dolayısıyla sık sık hastalıklara yakalanmaktan kurtulacaksınız.

Şimdi gelelim asıl sorumuz olan Canan Karatay diyeti nasıl yapılır? Karatay diyeti, toplumumuzda daha çok pahalı bir diyet olarak kabul görmüş ve nitelendirilmiştir. Diyet listesindeki önerilen besinlerin fiyatları pahalı gibi görünse de bunu yaşam felsefesi haline getirip düzenli olarak uyguladığınızda hastalıklardan kurtulacağınız için, sağlık harcamalarınız ve iş gücü kayıplarınız o derece azalacaktır. Bu nedenle sağlığın yanında maddiyatın bir önemi yoktur sanırım.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır 1

Karatay diyeti, en genel tanımıyla sağlıklı beslenme programı olduğunu az önce belirtmiştik. Bu diyette ekmek ve şekerden uzak durmamız tavsiye edilirken, zeytinyağı, kırmızı et, sebze ve meyveler önerilmektedir. Ayrıca günlük omega3 ihtiyacının karşılanması için balık, ceviz, fındık, fıstık gibi yemişlerin de tüketimine ağırlık veriliyor. Sabah kahvaltısı bu diyet programında çok önemlidir. İyi bir kahvaltı yapıldığı takdirde gün içinde daha az acıkılacak ve düzenli bir beslenme uygulanacaktır. Öğlen yemek yerine fındık, fıstık gibi atıştırmalıklara yer verilen diyette, akşam yemeklerinde ise kırmızı et ve balık tavsiye edilir. Mutlu ve sağlıklı yaşamak bu programı düzenli olarak uygulayarak hayatınıza sokmanız gerekmektedir.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır 2

Karatay Diyeti Listesi

Canan Karatay, kendisine yapılan onca haksız eleştirinin yanında kendi bildiği doğrulardan şaşmamış ve her fırsatta bu sağlıklı beslenme programını insanlara anlatmaya çalışmıştır. Karatay diyeti nedir nasıl yapılır sorularını her zaman içtenlikle yanıtlamış ve bilimsel olarak ispatladığı tüm bilgileri gerek yazılı basında gerekse televizyon programlarında anlatmaya çalışmıştır. Karatay diyeti, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi aslında tam olarak bir diyet programı değildir. Ünlü doktorun Karatay Diyeti listesi olarak bize sunduğu diyet programını sadece kilo problemi olanlar değil her yaş gurubundaki kişilerin uygulamaları tavsiye edilmektedir. Hareketsiz bir toplum olduğumuz için ve çok fazla ekmek tükettiğimiz için kilo almamız kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle Karatay diyet listesinde ekmek, şekerli ürünler ve hazır meyve sularına kesinlikle yer verilmemiştir. Onların yerine, ceviz, fındık, fıstık, taze meyve suları, süt, peynir, ev yapımı yoğurt, zeytin, soğuk sıkım saf zeytinyağı, kırmızı et, balık, taze yeşil sebzeler ve baklagiller önerilmektedir.

Karatay Diyeti Listesi

Canan Karatay ekmek yerine cevizi önerir hatta lahmacunun en sağlıklı yiyecekler arasında olduğunu söyler. Ancak lahmacunun hamurunun çok ince olması gerektiğini vurgular. Çünkü lahmacunun üzerinde et ve sebzeler vardır. Ayrıca lahmacunun yanında soğan ve maydanoz tüketildiği için hem besleyici hem de doyurucu bir yemek olarak belirtir. Karatay Hoca, bu şekilde beslenmenin karaciğer yağlanmasını önlediğini ve bu programı düzenli olarak uygulayan kişilerin hem ideal kilolarına hem de sağlıklarına kavuştukları önemle vurgulamaktadır.

20 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...