Göz Altı Morlukları Neden Olur

Yayınlanma Tarihi: 9 Kasım 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Göz altı morlukları neden olur; Gözaltı morlukları pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen kozmetik birer sorun olmalarının yanında bazı sağlık sorunlarının da göstergesi olabilmektedirler. Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilen bu sorunların, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarındaki bozukluklar nedeniyle de ortaya çıkabildiği bilinmektedir. Tabii her gözaltı morluğu bir sağlık sorununa işaret etmez, hatırı sayılır bir oranının yalnızca birer kozmetik sorun olduğu da bilinmektedir. Ancak her şeye rağmen, sorunun kaynağının tespit edilmesi, kalıcı tedavisi için önemli olacaktır.

İnsanlar, özellikle kadınlar hep genç ve dinamik görünüme sahip olmak ister. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkan gözaltı morlukları insanları yorgun, uykusuz ve hasta gösterir. Birçok kişi gözaltı morluklarının nedenlerini uykusuzluk, yorgunluk, aşırı alkol alımı ve sigara kullanımı olarak biliyor. Ama gözden kaçırılan asıl sebepler vardır. Sıklıkla gözaltı morluğu olan insanların belki de böbrek yetmezliği gibi çok ciddi hastalıkları ola bilir.

Bunun ciddi ve kolay tedavi edilen sebepleri vardır. Gözaltı morlukları genetik yatkınlıktan dolayı yarana bilir. Bu genellikle daha çocuk yaşlarından kendini göstermeğe başlar ve aile üyelerinde de olur. Diğer yapısal gözaltı morluğu sebebi de göz çukurunun belirgin olmasıyla ilgilidir. Bu zaman gözaltlarına gölge düşer ve bu gözaltı morlukları olarak ortaya çıkar. Gözaltı torbaları da bundan etkilenerek şişme yapabilmektedir.

Gözaltı Morlukları Neden Olur 1

Alerjiler de gözaltı morlukları yaratabiliyor. Bu alerjiler yiyeceklerden, kozmetik ürünlerden, makyaj silme ürünlerinden oluşabiliyor. Aynı zamanda evde veya dışarıda tozlar ve keskin kokulardan alerji yapabiliyor. Bu burun tıkanıklığı ile alakalıdır. Göz kapağı ile burun arasında bağlantılı olan kan damarları genişliyor ve bu da gözaltı morlukları ile sonuçlanıyor.

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer

Gözaltı morlukları beslenme bozukluğu ile yaranmış vitamin eksikliği nedeniyle de kendini gösterebiliyor. Böbrek üstü iyi çalışması için gerekli olan B, C, K, E vitaminlerinin eksikliği göz altında koyu renkte halkalara neden olur. Ayrıca fazla tuz tüketimi de gözaltı morluklarının esas nedenlerindendir. Fazla tuz tüketiminden yaranmış gözaltı morlukları nasıl giderilir diye sorarsanız bunun çok basit çaresi vardır. Bolca su tüketerek tuz alımını azaltırsanız morluklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer

Kan damarlarının genişlenmesini sağlayan yüksek tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlar göz morluklarına neden olabiliyor. Aynı zamanda kadınlarda hamilelik ve regl dönemlerinde göz altı morluklarına rastlanıyor. En önemlisi de yaşlılıkla ilgili yaranan morluklardır. Yaşlı insanlarda yaranan deri incelmesi ve sarkıklıklar gölgelere sebep olduğu için mor halkala şeklinde görünüm yaratır.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir

Gözaltı morlukların giderilmesi için öncelik de hangi sebepten yarandığını öğrenmek gerekiyor. Çünkü yanlış teşhis daha büyük sorunlara yol aça bilir. Öncelikle uyku düzeni, sağlıklı beslenme gibi bazı konulara özen gösterilmesi lazım. Gözaltı morlukları için kremler vardır. Bu kremler geçici olarak morlukların rengini açıyor. Dolgu tedavisi olarak ta morlukları hafifletmek mümkündür.  Yeşil çay, papatya, ıhlamur gibi doğal bitkileri gözaltına uygulamakla morluklar azalır. Kimyasal peeling de başka bir seçenektir.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir

 

10 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...