Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Yayınlanma Tarihi: 9 Kasım 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Göz altı morlukları nasıl geçer; Kimilerimizde genetik sebeplerle ve tamamen dermatolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan göz altı morlukları, bazı hastalarda dahili rahatsızlıklar neticesinde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, yöntemleri uygulayarak kısa zamanda çözüm elde etmemeniz durumunda mutlaka hekim kontrolüne başvurmanız gereklidir. Bu ön nota ehemmiyet göstermenizi tavsiye ederek, sizin için derlediğimiz göz altı morlukları tedavi yöntemleri sayfamıza devam edebiliriz.

Gözaltı morlukları pek çoğumuzun başına beladır. Özellikle uykusuz ya da moralsiz geçen bir gecenin ardından ruh halimizi gözler önüne sermesi yüzen bedenimizin sır saklayamayan ender yerlerinden gözaltı torbalarımız. Yapısı itibariyle ince hassas bir cildin altında çok fazla kan damarının geçmesiyle oluşan göz altı torbalarımız aslında gözümüzün rahat hareketi ve beslenmesi açısından kusursuz bir dizayn, ama bu durum göz altı torbalarımızın bedenimizin en hassas noktalarından biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Gözaltı morlukları genellikle genetik bir temele dayanmaktadır. Gözaltı çukurunun fazla derin olması baslı başına bu sorunla uğraşmak zorunda kalmamıza sebep olabilir. Genetik faktörlerin dışında düzensiz uyku, C vitamini eksikliği, fazla alkol ya da sigara tüketimi, doktor tavsiyesi haricinde ilaç kullanımı ya da az su tüketimi gibi nedenler gözaltı morluklarında artışa sebep olabilir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer 1

İstatistikler, göz altı morlukları ve torbalarının pek çoğunun zararlı alışkanlıklar nedeniyle ortaya çıktığını kanıtlamaktadır. Başta alkol olmak üzere, her türlü zararlı kimyasal alışkanlık bu sorunu tetiklemektedir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu bölgede yer alan aşırı ince cilt yapısı da darbelere karşı oldukça dayanıksızdır. Gözlerinizi sertçe ovuşturmanız bile gözaltı morluğu problemini tetikleyebilir. Bu yüzden göz çevremize krem uygularken de ekstra özen göstermemiz ve yumuşak dokunuşlardan faydalanmamız önemlidir.
Piyasada gözaltı morluklarının tedavisinde kullanılmak üzere pek çok kozmetik ürün yer almaktadır. Dermatoloğunuza danışarak sizin için en uygun yöntemi bulabilirsiniz, ama doğal yollardan faydalanarak bu problemi çözmeyi hedefliyorsanız sizin için hazırladığımız ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Yüz Yogası

Tıpkı bedenimizdeki kaslar gibi yüz kaslarımız da egzersize ihtiyaç duyar. Basit bir kaç yüz yogası tekniği ile gözaltındaki kasları güçlendirerek morlukları azaltabilir ve daha dinç bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yüz Yogası

Soğuk Kompres

Gözler için tasarlanmış jel maskeler sayesinde uygulayabileceğiniz soğuk kompres cilt dokunuzu güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda gözaltınızda yer alan damarlarında büzüşmesini sağlar. Bu durum gözaltı morluklarında gözle görülür bir iyileşmeye yol açar.

Soğuk Kompres

Patates Maskesi

Aslında temel olarak soğuk kompres mantığına uygun bir yöntemdir. Yuvarlak dilimlenmiş iki parça patatesi gözünüzün üzerine koyarak yaklaşık beş dakika bekletebilirsiniz. Bu işlem gözünüzün yorgunluğunu alır ve patatesin içerdiği nişasta ve E vitamini cildinizi güçlendirir.

Patates Maskesi

Ilık Çay Maskesi

Çayın içerindeki teinin bağ dokuyu güçlendirdiğine dair araştırmalar mevcuttur. Özellikle ılık çay pamuk yardımıyla gözaltlarına uygulanırsa bu bölgedeki kaslarda rahatlamaya yol açar ve bu durum damarların belirginliğini ciddi oranda azaltır. Bu işlem sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey çayın çok sıcak olmamasıdır. Eğer sıcak çay uygularsanız bu gözaltı morluklarında artışa bile sebep olabilir.

Ilık Çay Maskesi

10 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...