Çörek Otu Yağının Zararları

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Çörek otu yağının faydaları ve zararları sıkça dile getirilmektedir. Birçok hastalığa iyi gelmesi ve vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı koruması ve bağışıklık sistemini arttırması tartışılmaz. Ancak her şeyin fazlası gibi çörek otu yağının fazlasının da zararlı olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Bu makalemizde çörek otu yağının zararları nelerdir hakkında siz değerli okurlarımızla uzman görüşlerini paylaşacağız. Çörek otu yağının fayda ve zararları konusunda bilinmesi gereken önemli bilgilerden bahsedeceğiz.

Çörek otu, baharat olarak mutfaklarımızda oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanımında bir sakınca yoktur. Ancak özütünden yapılan çörek otu yağının uzun süre fazla miktarda kullanımı bir takım problemlere neden olmaktadır.

Çörek otu yağının zararları nelerdir? Günde bir tatlı kaşığı çörekotu yağı kullanımı normal kabul edilmektedir. Hem sağlıklı yaşam hem de sağlıklı kilo verme açısından bir tatlı kaşığı çörek otu yağını güvenle tüketebilirsiniz. Ancak bu miktarın üstünde uzun süreli kullanımlarda bazı problemler ortaya çıkmaktadır.

Öncelikle çörek otu yağının zararları nedir sorusuna şunu söyleyerek yanıtlamaya başlayalım. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa çörek otu yağını kullanmaya başlarken dikkatli olmalısınız. Bir tatlı kaşığı çörek otu yağı bile alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden kullanmaya başlarken çay kaşığı ile başlamak ve gözlemlemek gerekir.

Çörek otu yağının fayda ve zararları konusunda faydalarının çok daha fazla olduğunu kabul etmek gerekir. Ancak zararları da göz ardı edilmemeli ve kullanım şeklinin dışına çıkılmamalıdır.

O halde Çörek otu yağının zararları nelerdir?

Öncelikle çörek otu yağının kan şekerini düşürdüğünü biliyoruz. Bu yüzden sağlıklı kişilerde kullanımında kan şekeri miktarı daha da düşebileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımlarda karaciğer ve böbrekleri yorabilir.

Çörek Otu Yağının Zararları 1

Çörek otu yağı kullanımı kan şekerini düşürmesi sebebiyle kan değerleri düşük olanlar gerekli tedbirleri almalıdır.

Çörek otu yağının uzun süre tavsiye edilen miktardan fazla kullanılması böbrek ve karaciğerde yorgunluk başta olmak üzere vücudunuza zarar verebilir. Sindirim sistemini çalıştırdığı için aç karnına ve fazla miktarda tüketilmesi bazı mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu yüzden az miktarda kullanıma başlanmalı ve yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Çörek otu yağının cilde zararları ise alerji yapması, kızarıklık ve kaşıntılara neden olabilmesidir. Bu yüzden haricen kullanılacaksa küçük bir bölgeye sürülerek cildin vereceği tepki gözlenmelidir. Eğer olumsuz bir etki ile karşılaşmazsanız cildinize ve saçınıza güvenle uygulayabilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Zararları 2

Hamilelikte çörek otu yağının zararları nelerdir? Çörek otu yağı vücutta bir takım hormonların salgılanmasında farklılıklara neden olmaktadır. Bu yüzden hamilelikte bebeği ve anneyi olumsuz etkileyebilmekte ve düşüklere neden olabilmektedir. Aynı şekilde doğum kontrol hapı kullananlarda da hapın etkisini azaltmakta ve istenmeyen bir hamileliğe neden olabilmektedir.

Çörek otu yağının faydaları ve zararları tamamen kullanılan ölçüyle, kullanım şekliyle ve yağın hazırlanış şekli ile alakalıdır. Öncelikle kuru sıkım olarak hazırlanması ve hakiki zeytinyağı ile hazırlanması ve özünde ki uçucu gazların hazırlama aşamasında kaçmaması önemlidir.

Çörek Otu Yağının Zararları 3

Eğer aç karnına içtiğinizde mide şikayetleri yaşarsanız tok karnına içmeyi deneyin. Ya da tam tersini uygulayın.  Kullanımına az miktarda başlayın ve yavaş yavaş arttırın. Uzun süre kullanmayın. Kullandığınız dönemde düzenli kullanın.

Çörek otu yağının fayda ve zararlarını bilerek tüketirseniz kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız. Doktorunuza da danışırsanız gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

21 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...