Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

Yayınlanma Tarihi: 11 Haziran 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Birçok hastalığa iyi gelmesi ile bilinen çörek otu yağı, düzenli ve doğru kullanıldığında sağlığa olumlu etkileri tartışılmazdır. Tabii ki kullanım şekli kadar nasıl yapıldığı da önemlidir. Piyasada aktarlarda ve bazı süpermarketlerde hazır ambalajında bulunabildiği gibi ev ortamında da yapılabilmektedir. Tam etki sağlayabilmesi için doğru bir uygulama ile yapılması önemlidir.

Bu makalemizde bu çok faydalı ve şifalı çörek otu yağının kullanım şekli ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Her evde bulunması gereken çörek otu yağı kullanımı hakkında bilgi vereceğiz. Bitki bilimcilerin ve uzmanların önerilerinden bahsederek şifa bulmanın yollarını anlatacağız.

Çörek otu yağı nasıl yapılır? Öncelikle temiz bir ilaç şişesi hazırlayın. İçi kuru olmalıdır. Şişenin büyüklüğüne göre miktarını belirleyeceğiniz taze çörek otu bitkisini iyice kıyın ve şişenin boğum kısmına kadar şişeye doldurun. Üzerine hakiki zeytinyağı ekleyin. Şişenin tamamı dolmalıdır. Ağzını sıkıca kapatın. Şişeyi güneş görecek bir ortamda iki hafta bekletin. Bu arada kapağını hiç açmayın. Bu tarifte önemli olan çörek otu tohumu değil taze bitkisinin kullanılmasıdır.

Bir başka yöntem olan çörek otu tohumundan Çörek otu yağı nasıl yapılır? 30 gr öğütülmüş çörek otu tohumunu 200 gr zeytinyağı ile karıştırın. Ağzı kapalı bir şekilde bir hafta bekletin. Bir hafta sonra çok ince delikli süzgeç ya da tülbentten süzün.

Bu iki tarif ile Çörek otu yağı nasıl yapılır sorunuza yanıt vermeye çalıştık. Şimdi asıl önemli nokta çörek otu yağı kullanımını anlatmaya geldi.

Hazırladığınız ya da satın aldığınız çörek otu yağının kullanım şekli rahatsızlığınıza göre değişmektedir. Ancak hastalıklardan korunmak içinde her gün kullanabilirsiniz. Salatalarınıza, soslarınıza ekleyerek hem lezzet hem de sağlıklı beslenme sağlamış olursunuz. Tabi ki miktar önemlidir. Günde 2 kez bir çay kaşığı çörek otu yağı içerek sağlığınızı koruyabilir, hastalıkların oluşumunu önleyebilirsiniz.

Hazır aldığınız çörek otu yağının katkı maddesi içermemesi, zeytinyağı dışında yağ katılmamış olması gerekmektedir. Satın alırken bunlara dikkat etmeniz çörek otu yağından fayda sağlamanız açısından önemlidir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır 1

Sindirim sistemi problemlerinizde çörek otu yağı kullanımı, günde 3 kez yemeklerden 1 saat önce bir bardak suya bir çay kaşığı katarak içilir. Hem sindirim sisteminiz düzgün çalışır hem de kilo probleminiz varsa iştahı kapatma etkisi ile kilo vermenize yararı olacaktır. Ayrıca damar sertliği, kolestrol, şeker hastalığı ve kalp hastalıklarına karşı kendinizi korumuş olursunuz.

Çörek otu yağının kullanım şekli iki türlüdür. Ya ağızdan içerek ya da losyon gibi sürerek kullanılabilir. Rahatsızlığın türüne göre kullanımı belirlenir.

Kas ve eklem şikayetlerinde çörek otu yağı kullanımı, ağrıyan bölgeye sürülerek masaj yapılır. Ağrı kesici, iltihap giderici özelliği ile romatizmal rahatsızlara, artrite ve kireçlenmelere iyi gelmektedir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır 2

Cilt sorunlarında çörek otu yağı kullanımı ise problemli bölgeye dışarıdan uygulayarak olur. Sivilce, akne oluşumlarında sivilcenin üzerine sürülebileceği gibi, doğal maskelere de katılabilir. Aynı şekilde yaraları hızlı iyileştirme etkisi, egzama ve alerjik oluşumlara, tırnak ve cilt mantarlarına sürülerek tedavi edici etkisinden yararlanılır. Ciltteki kuruluğu giderir, yaşlanmayı geciktirir. Bunlar için problemli bölgelere ya da düzenli olarak her gün yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Saç problemlerinde çörek otu yağının kullanım şekli ise saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Saça sürülerek yarım saat bekletilir. Saçların canlanmasına iyi gelir. Saç dökülmelerini önler. Saçın beyazlaşmasını geciktirir. Haftada bir kez saçlara masaj yaparak uygulanması saçlara çok faydalıdır.

11 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...