Cilt Temizliğinde Tonik Ne İşe Yarar

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Tonik cilt bakımında kullanılan özel bir solüsyondur. Bakımlı ve güzel bir cilt için temizlik son derece önemlidir. Su ve sabun ile yüzümüzü yıkamak ya da makyajı çıkarmak için makyaj temizleyici ürünler kullanmak sadece cildimizi üstten temizlemeye yarar. Gün boyu ciltte biriken toz ve yağ kalıntıları, makyaj malzemelerinin artıkları cildin alt tabakasına kadar işleyerek buradaki gözeneklerin içine dolar. Yeterince temizlenemediği için bu kalıntılar zamanla cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olur. Bunun sonucunda da başta siyah nokta ve sivilce olmak üzere birçok cilt problemi ortaya çıkabilir. Tonik cilde derinlemesine etki eden bir ürün olduğundan tam da bu noktada oldukça işimize yarar.

Tonik Ne Demek

Tonik ne demek? diye bir soru geldiğinde sadece cilt temizliği için kullan bir solüsyondur dersek cevabı eksik vermiş oluruz. Çünkü tonik ciltteki ölü hücreleri de temizler ki bu su ve sabun ile yapılamayacak bir derinlemesine temizliktir. Bunun yanı sıra cildin gözeneklerini sıkılaştırır. Tüm bu özelliklerinden dolayı tonik siyah nokta, sivilce ve akne oluşumunu önlemeye de yardımcı olur. Cildin yağ ve nem dengesini ayarlamak açısından da tonik kullanımı çok önemlidir. Bu ürünün yağlı ciltteki yağlanmayı geciktirme ve kuru cildi de nemlendirme özelliği olduğundan sadece cilt temizliğinde değil genel cilt bakımında da çok etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Tonik Nasıl Kullanılır

Cilt için faydalı bir ürün olan tonikten istediğimiz etkiyi alabilmek için tonik nasıl kullanılır? sorusunun cevabını bilmemiz gerekir. Toniği doğru kullanabilmemiz için öncelikle bunun cilt yapımıza uygun olması gerekmektedir. Tonik alkollü ve alkolsüz olmak üzere iki çeşittir. Yağlı bir cilt yapısı olanlar alkollü tonik kullanarak, etkin bir temizlik sağlarken ciltteki yağlanmayı da geciktirebilirler. Kuru bir cildi olanlar ise alkolsüz tonik kullanmalıdır. Aksi halde toniğin içerdiği alkol nedeni ile cilt daha kuru bir hal alabilir. Günümüzde her cilt tipine uygun tonik bulmak mümkün olduğu için bu konuya gereken hassasiyet gösterilmelidir. Tonik kullanımı günlük cilt temizliği için sabah akşam olmalıdır. Bunun dışında banyodan önce ve banyodan çıktıktan sonra cilt tipine uygun bir tonik kullanmak gerekir. Cilt bakım maskeleri uygulandıktan sonra da en son tonik uygulanarak işlem solandırılmalıdır. Aynı şekilde buhar banyosu ya da peeling sonrasında da cilde tonik uygulamak gereklidir. Sivilce ve siyah noktalar sıkıldıktan sonra da tonik sürülmesi cildin kendini toparlayabilmesi bakımından son derece önemlidir.

Tonik Nasıl Kullanılır

Uygun tonik seçimi kadar bu ürünü doğru kullanmak da önemlidir. Tonik nasıl uygulanır? bunu bilmezsek hatalı uygulama nedeni ile istediğimiz sonucu alamayabiliriz. Tonik uygulamasından önce cilt normal bir şekilde yıkama jeli ya da buna benzer bir ürünle yıkanmalıdır. Sonrasında bir pamuk biraz tonik ile ıslatılarak göz çevresi haricinde yüzün tamamına uygulanmalıdır. Toniğin cilde iyice etki edebilmesi için pamuk cilde dairesel hareketler uygulayarak sürülmelidir. Uygulama boyunca aynı pamuk kullanılmamalı, üzerinde yağ ve kir biriken pamuk yenisi ile değiştirilerek uygulamaya devam edilmelidir. Cildin yağdan tamamen arınması için alın, burun ve çene bölgesine toniği iyice uygulamaya özen gösterilmelidir. Tonik uygulamasının ardından cilt tipine uygun bir nemlendirici sürülmesi de unutulmaması gereken önemli bir detaydır. Yağlı cilde sahip olsanız bile tonikten sonra yağ içermeyen bir nemlendirici sürmeniz gerekir.

Tonik Nasıl Kullanılır 1

Tonik cildin bakımı ve temizliği için gerekli bir ürün olduğundan günlük cilt bakımında düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu ürünü almadan önce üzerini okuyarak cildinize uygun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer cilt tipinizden tam olarak emin değilseniz ilk önce cildinizin yapısını öğrenip buna uygun ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Cilt yapısına uygun bir tonik doğru şekilde kullanıldığı zaman sadece cildi temizlemekle kalmaz, birçok cilt problemini önlemeye de yardımcı olur.

Tonik Nasıl Kullanılır 3

19 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...