Cilt Lekelerinin Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Cilt lekeleri bayan ve erkek birçok kişinin ortak sorunları arasında yer alır. Cildin yüz ve diğer bölgelerinde meydana gelen kırmızı, kahverengi ve daha koyu birçok farklı leke türü bulunmaktadır. Normal cilt renginden daha koyu ve belirgin olan bu lekeler kişileri rahatsız edebilir. Bu tür durumlarda uygulanan farklı tedavi türleri bulunmaktadır. Lekelerden kurtulmak için cilt rengini açan çeşitli kremler ve farklı kimyasal peelingler kullanılabilmektedir. Bu konudaki en etkili yöntem ise lazerle cilt lekeleri tedavisi olmaktadır.

Diğer yöntemlerde koyu lekeler tamamen yok olmayabilir fakat lazer ile yapılan uygulamalarda başarı oranı oldukça yüksektir. Lazer ile cilt tedavisinin hiçbir yan etkisi bulunmaması nedeni ile günümüzde pek çok kişi rahatsızlık veren cilt lekelerinden kurtulmak için bu yöntemi tercih etmektedir.

Cilt lekeleri tedavisinde ilk önce işini iyi yapan bir estetik uzmanına baş vurmak gerekmektedir. İşini bilmeyen kişilerin, uygun olmayan ortamlarda yapacakları uygulamalar sorunu çözmediği gibi cilde zarar da verebilir. Böyle bir risk almak istemeyenler tedavi öncesinde çok iyi araştırma yapmalıdır. İşin bu kısmını çözdükten sonra doktorun yapacağı kontroller sonucunda bu lekelerin boyutu, koyuluğu ve vücudun hangi bölgelerinde olduğu tespit edilir. Cildin lekelenme nedeni saptandıktan sonra en etkili tedavi yöntemine karar verilerek kısa sürede sorun çözülebilir.

Bir bayan için lekesiz ve güzel bir cilt çok önemli olduğu için, cildinde leke olanlar bu sorunu çözmek için sürekli arayış içindedir. Lekeleri makyaj ile kapatan bayanlar bu sorunu kısa bir süreliğine çözebilirler. Renk açıcı kremler de koyu renkli lekelerin belirginliğini azaltmak bakımından fayda sağlayabilir. Bu tür cilt problemlerinde en etkili ve kesin çözüm lazer tedavisi ile mümkündür. Böyle bir tedaviyi düşünenlerin ilk merak ettiği konulardan birisi de tedavinin ne kadar süreceği ve fiyatı olmaktadır. Lazerle cilt lekeleri tedavisi fiyatları ve süresi konusunda kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Tedavinin kaç seans süreceği lekenin boyutuna ve türüne göre değişebilir. Hastaya uygulanacak yönteme ve seans süresine göre de fiyat değişmektedir.

Cilt Lekelerinin Tedavisi 1

Ciltte oluşan lekelerin rengine ve boyutuna göre farklı lazer tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedavilerin kaç seans süreceği ise lekelerin çeşidine ve hastanın cildine bağlıdır. Bazı cilt türleri tedaviye daha kısa sürede cevap vererek, çabuk toparlanırken bazı kişilerde bu süre biraz daha uzun olabilir. Lazer tedavisi esnasında ciltte soyulma işlemi uygulandığı için bir süre bölgede yanma, kızarıklık ve ciltte kabuklanma görülebilmektedir. Bu etkiler kısa süreli olup, hastalar bu dönemde pek fazla zorluk yaşamamaktadır. Lazer uygulamasından sonra cildin güneş ışığından uzak tutulması oldukça önemlidir.

Cilt Lekelerinin Tedavisi 2

Bunun dışında doktorun önereceği diğer talimatlara da kesinlikle uyulması gerekmektedir. Cildindeki lekelerden kurtulmak isteyenlerin merak ettiği konulardan birisi de cilt lekeleri lazer tedavisi fiyatları olmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olmak için bir estetik uzmanı ile irtibata geçilmelidir. Ancak yapılan tetkikler sonucunda ortalama bir fiyat vermek mümkün olabilir. Hastaların fiyatlar kadar operasyonu uygulayacak olan kadronun işini iyi yapıp yapmadığına ve ortamın hijyenine de dikkat etmeleri gerekmektedir.

Cilt Lekelerinin Tedavisi 3

Işın tedavisi hangi hastalara uygulanır cilt lekeleri olanların merak ettiği bir başka sorudur. Hiçbir yan etkisi ve riski bulunmayan bu tedavi türü cildinde leke ve çil bulunan herkese uygulanabilmektedir. Tedavi öncesinde doktorun yapacağı inceleme sonrasında kişinin ışın tedavisi için uygun olup olmadığına karar verilebilir. Lekeler çok koyu ya da derin ise tedavi sonunda tamamen yok olmayabilirler fakat görünümleri önemli oranda azalabilir. Günümüzde cildin her yerindeki rahatsızlık veren lekeler lazer tedavisi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

13 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...