Çatlak Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: 15 Ekim 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen çatlaklar sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmasa da estetik olarak çirkin bir görünüme neden olabilir. Vücut çatlakları özellikle bayanlar için oldukça rahatsızlık veren bir cilt problemidir. Çoğunlukla vücudun karın, göğüs, kalça ve basen bölgesinde görülen çatlaklar beyaz, kırmızı hatta mor renkte çizgiler halinde olabilir. Cildin pürüzsüz görünümünü engelleyen bu sorunu çözmek için uygulanan farklı yöntemler mevcuttur. Çatlak tedavisinden başarılı bir sonuç alabilmek için öncelikle bunun nedeni araştırılmalıdır. Vücutta çatlak oluşumu genetik özellikler, kişinin cilt yapısı, sağlıksız beslenme, aşırı kilo artışı ve hamilelik gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Çatlakların tedavisinde erken müdahale oldukça önemlidir. Uzun süre devam eden ve derin olan çatlakların tedavisi biraz daha zor olmakta ve buna bağlı olarak da tedavi süresi uzamaktadır.

Vücutta oluşan çatlakların tedavisi için en sık uygulanan yöntemlerin başında çatlak kremleri gelmektedir. Bu kremlerin kullanımının kolay olması ve fiyatlarının bütçeyi fazla zorlamaması tercih nedenleri arasındadır. Eğer vücuttaki çatlaklar yeni oluşmaya başlamışsa bu tür ürünler fayda sağlayabilir ve çatlakların daha fazla yayılmasını önlemeye de yardımcı olabilir. Bu ürünlerden sık kullanılanlardan birisi de contractubex’dir. Contractubex çatlak tedavisi için kullanılan bir jel olup, kullananların çoğunun memnun kaldığı bir ürün olarak dikkat çekmektedir.

Doğum yapmış olan bayanlar tarafından da bu jel sıkça kullanılmaktadır. Vücut çatlaklarının yanı sıra leke tedavisinde de kullanılmaktadır. Kullanımına gelince; çatlakların olduğu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür ve 1 saat etki etmesi için bekletildikten sonra temizlenir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa uygulanır. Tedaviden olumlu sonuç alabilmek için en ez 3 ay boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Çok ileri boyutta olmayan vücut çatlakları üzerinde son derece etkili bir kremdir. Uzun süre önce oluşmuş ve derin çatlakların belirginliğini azaltmaya da yardımcı olur.

Çatlak kremlerinin yeterli olmadığı durumlarda en iyi çözüm lazerle çatlak tedavisi olmaktadır. Lazer tedavisi diğer yöntemlere oranla daha kısa sürede tamamlanır ve daha etkili sonuçlar verir. Vücudundaki çatlaklardan şikayetçi olanların çoğu lazer tedavisinin nasıl olduğunu merak edebilirler. Tedavinin nasıl yapılacağı, ne kadar sürede sonuç alınacağı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Vücut çatlaklarının nedenleri, bunların hangi bölgede bulunduğu ve ne kadar süredir devam ettiği tedaviyi etkileyen faktörlerdir. Yeni oluşan ve çok belirgin olmayan çatlaklar birkaç seansta tedavi edilebilirken daha derin çatlakların tedavisi biraz uzun zaman alabilir. Tedaviye başlamadan önce uzman birisinin vücut çatlaklarını görmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda tedavinin ne şekilde yapılacağı, kaç seansta tamamlanacağı ve nasıl bir sonuç alınacağı saptanabilir.

Çatlak Tedavisi 1

Günümüzde uygulanan lazer tedavileri genelde çatlak tedavisi kesin çözüm olmaktadır. Lazer uygulaması sonrasında kişi hemen normal yaşantısına dönebilir. Bazı uygulamaların ardından ciltte biraz kızarıklık oluşabilir fakat bu geçici bir durumdur ve ilerleyen günlerde tamamen geçecektir. Lazer tedavisi sırasında ve tedavi uygulandıktan sonra cildin güneş ışığından uzak tutulması gerekmektedir. Bunun dışında doktorunuzun diğer uyarılarını da mutlaka dikkate almalısınız. Tedavi süresinde ve uygulamanın başarısında kişinin cilt yapısı önemli bir yere sahiptir. Bazı cilt, yapısı gereği çabuk yenilenerek tedaviye kısa sürede yanıt verirken, bazı kişilerde bu süre uzayabilmekte ve çok nadir olsa da tedavi başarılı olamamaktadır.

Çatlak Tedavisi 2

Vücut çatlaklarında olduğu gibi makatta çatlak tedavisi de lazer ile kısa sürede ve başarı ile yapılabilmektedir. Tıpkı vücutta olduğu gibi makat bölgesinde de yırtık ve çatlaklar oluşabilmektedir. Bunlar için de en etkili ve kesin çözüm lazer tedavisi olmaktadır. Günümüzde ilerleyen teknolojik imkanlar sayesinde her türlü vücut çatlağı başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu süreçte biraz sabırlı olup, işini bilen uzmanlardan yardım alarak estetik açıdan rahatsızlık veren vücut çatlaklarından kurtulmak mümkündür.

Çatlak Tedavisi 3

15 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...