Çam Terebentin Yağı

Yayınlanma Tarihi: 8 Ekim 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Çam terebentin yağı, saç ve cilt bakımında son derece büyük faydalar sağlayan ve son yıllarda oldukça fazla sayıda kişi tarafından tercih edilen bir bakım yağı olmaya devam etmektedir. Bununla beraber basura iyi gelmesi, balgam söktürücü tesirinin olması, romatizma ağrılarına yarar sağlaması da çam terebentin yağının faydaları arasındadır. Malum en önemli yararlarından biri saç dökülmelerine karşı koruma sağlamasıdır. Saç köklerini besler, onarır. Bu sayede saç dökülmesine iyi gelir. Saçların hızlı bir biçimde uzamasını sağlar. Saç bakımı yapar, saçlara canlılık verir. Çam terebentin yağının düzenli olarak kullanılması ile birlikte saç problemlerinin en alt seviyeye indiği de gözlemlenmektedir.

Şampuanlar muhteviyatında çok sayıda kimyasal madde barındırır. Saçların kaybettiği parlaklık yeniden gelirken aynı zamanda çok yıpranmış olan saçlarda da birtakım onarmalar meydana gelebilmektedir. Şampuanın zararlı etkileri yok edilir. Çam terebentin yağı gözle temas ettiğinde gözlerde kızarıklık ve yanma görülebilir. Daha hemen sonra şampuanla saçlar yıkanır. Bu şekilde çam terebentin yağını saç için kullanırken seyreltmiş olmuş olmuş olmuş olursunuz. Bu sayede her yıkama esnasında çam terebentin yağını kullanmanıza gerek kalmadan, her saç yıkama esnasında saçınıza da bakım yapmış olabilirsiniz. Güzelce karıştırın. Önceden ısıtılmış bir havlu ile saçlarınızı sarın. 2 ya da 2,5 saat boyunca saçınızda bekletmeye özen gösterin. Daha sonra ise ılık su ile saçlarınızı sudan geçirin.

Romatizma, eklem ağrısı ve kas sertliğine iyi gelir. Banyo suyuna ilave edildiğinde vücudu rahatlatır. Vücuttaki fazla ürenin dışarı atılmasını sağlar. İdrar yolu enfeksiyonlarını rahatlatır. Akciğer hastalıkları ile birlikte gelen göğüs ağrılarını azaltmak için kaynar suya damlatılarak buğu solunabilir. Hemoroide iyi gelen bir yağdır. Metabolizmayı hızlandırır. Bağırsaklara yarar sağlar. Enerji verir. Stresi ve yorgunluğu giderir. Konsantrasyon eksikliği olan kişiler için de çok yararlı bir yağdır. Göz sağlığına yarar sağlar. Balgam söktürücü özelliği vardır. Solunum sistemine iyi gelir. Emzirme döneminde süt arttırıcı özelliği vardır. Cilt hastalıklarına iyi gelen bir yağdır. Sedef hastalığı, kaşıntı, sivilce, egzama gibi cilt hastalıklarına yarar sağlar. Pürüzsüz, parlak ve yenilenmiş bir cilt için kullanılabilir. Özgür radikaller sağlıklı cilt hücrelerine etki ederek ciltte kırışıklıklar ve yaşlanma emareleri oluşturur.

Çam Terebentin Yağı 1

Çam terebentin yağı faydaları arasında yer alan bir diğer özellik ise, özellikle de kadınların en büyük problemi olan yaşlanma belirtilerini en az seviyeye indirmesidir. Bununla birlikte kozmetik sektöründe de kullanılır. Her ne kadar faydalı bir yağ olsa da, çok hassas yapıya sahip olan kişilerin ciltlerine direkt olarak uygulamaları sakıncalı olabilir. Bunun için şampuan ya da diğer doğal yağlar kullanarak seyreltilmesi, alerjen durumlar ile karşı karşıya kalınmaması adına son derece büyük bir öneme sahip olabilir. Kullanmadan önce cildinizin ufak bir kısmına sürerek alerjiniz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı 2

Denetim ettikten hemen sonra kullanmak için 24 saat – 48 saat bekleyin. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin kullanmaması tavsiye edilir. Tansiyonu yükselterek hipertansiyona sebep olabilir. Çocukların ve yaşlıların kullanmaması önerilir. Ağaçtan buğu distilasyon şu demek oluyor ki ayırma yöntemi ile elde edilmiş çam terebentin muhteviyatında kokofan; piren ve reçine asidi bulunan, yağ/esanstır. Görüldüğü şeklinde ortak noktaları çam ağacından elde ediliyor olmalarıdır. Çoğu süre hızlı saç uzatma yöntemi olarak bilinse ve uygulansa da hızlı saç uzatma haricinde; saçlara ve sağlığa birçok faydası bulunur. Saç problemleri haricinde çok sayıda sağlık sorununa da iyi geldiği gözlenmiştir.

7 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...