Boy Uzatma Ameliyatı

Yayınlanma Tarihi: 1 Aralık 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Artık günümüzde tıbbi yöntemlerle müdahale ederek boy uzatmak mümkün. Önceden bu tür ameliyatlar kemik eğriliği olanlar, çeşitli kazalar geçirmiş olanlar, bir bacağı kısa olanlar, kemik hastalığı olanlar bu tür tıbbi müdahaleler ile problemli olan kısmı düzeltmek için yapılıyordu. Şimdi ise, ameliyat tekniklerinin hastaya yönelik gelişmesi ve ameliyat sonrası hasta konforu artması sayesinde kozmetik amaçlı da yapılıyor.

Maddi olarak masrafları karşılayabilen insanlar için boy uzatma ameliyatları, boy uzatma formülü olarak görülmektedir.

Kozmetik amaçlı boy uzatma ameliyatları iki bacağa da uygulanabilmektedir. Fakat bazı kurallar mevcut; cücelik gibi durumlarda belli yaşlarda yapılıyor, tek bacak uzatma gibi durumlarda belli yaşa kadar yapılıyor.

Boy Uzatma Ameliyatı 1

Boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır

Boy uzatma ameliyatlarında en çok bilinen yöntem “İlizarov Yöntemi”dir. Bu yöntemle kemiğe düzgün bir kırık veya kesi açılır. Ardından kemiğe çiviler yerleştirilerek bu kırığa belli aralık bırakılır. Amaç arada ki boşluğun kemik yapısı ile dolmasıdır. Kemik yapısı oluştuktan sonra biraz daha aralık açılır. Bu yöntemle 15-20 cm’e kadar bacak kemiği uzatmak mümkün.

Tabii ki bu yöntemde de teknoloji kendini göstermiş. Artık “motorlu çivi” denilen bir cihaz kullanılıyor. Yaklaşık 20cm. uzunluğunda içinde motor olan bir metal çivi var. Çivi, ameliyatla kemiğin içine yerleştiriliyor. Kemiğin üst ve alt taraflarına çivilerle sıkıca sabitleniyor ve kemiğe ortadan kesi yapılıyor, yani kırılıyor. Cihazın bir anteni var, o da cilt altına yerleştiriliyor. Hastaya uzaktan kumanda veriliyor. Hasta bu kumandayla 6 saatte arayla motoru çalıştırıyor ve kemiği 0.25 milimetre uzatıyor.

Boy uzatma ameliyatı olanlar genel olarak ameliyat sonuçlarından memnunlar. Özellikle motorlu çivi yöntemini kullananlar 2 ay içinde normal yaşamlarına geri  dönebilmişler. Klasik yöntem ise yaklaşık 5-8 ay arası sürmekte. 5 cm ile 15 cm arası boy uzatan insanlar, maximum 12 ay boyunca tedavi almak zorunda kalmışlar. Klasik yöntemin dezavantajı, hastaların bacağında aparatla dolaşmasıdır. Psikolojik olarak hastalar, böyle görünmek istemiyorlar. Ayrıca bacaklarda ki ameliyat yerlerine her gün pansuman yapmak zorundalar. Bu yüzden belki aylarca bacaklarını yıkayamıyorlar.

Bu yeni yöntemin hastalara kattığı en büyük avantaj ise, ameliyatın ertesi günü hastanın taburcu edilmesi ve hastanın bacaklarının dışında aparatların olmamasıdır. Böylece hasta rahatça giysi giyebilmekte ve estetik görünmektedir.  Tek dezavantajı ise yüksek maliyetli olması.

Boy Uzatma Ameliyatı 2

Boy uzatma ameliyatı fiyatı

İlizarov yöntemi ile yapılan klasik tarz ameliyatların masrafı ortalama olarak 10-12 bin lira arası tutmaktadır. Yeni yöntem olan motorlu çivi yöntemi ile yapılan ameliyatlar ise yaklaşık 20 bin euro gibi bir fiyat ortalamasındadır. Fakat şunu söylemekte yarar var. Ne kadar uzayacağınızı kemiklerinizin dayanıklılığı belirliyor. İki bacağa uygulanacak ameliyatlarda yaklaşık 11 cm. uzamak mümkün. Tabii ki o zaman fiyatlar 50 bin TL ile  200 bin TL bandına çıkıyorlar.

1 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...