Botoks Nedir, Nasıl Uygulanır?

Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2020 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Özellikle son yıllarda güzellik ve estetik görünüm söz konusu olduğunda en sık telaffuz edilen kelimelerden birisi de botoks. Her ne kadar yüzdeki kırışıklıkları gidermeye yarayan bir işlem olarak algılansa da aslında tıp alanında pek çok farklı konuda faydalanılan bir müdahale şekli aslında. Sadece estetik alanında değil migren ağrıları, aşırı terleme, diş gıcırtma ve servikal distoni gibi kas hastalıklarında da faydalanılan bir işlemdir. Yüzde meydana gelen ince kırışıklık ve mimik çizgilerini ortadan kaldırmanın en yaygın ve kolay yöntemi olan botox işleminde kesme işlemi yapılmaz. Botoks işlemi sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissi olmaz. Kişi işlemden sonra gündelik yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

Botoks yaptıran ünlüler oldukça fazla. Hem dünyada hem de ülkemizde botoks yaptıran çok sayıda ünlü bulunmaktadır.

Botoks Nedir

Botoks Nerelere Uygulanır?

En sık olarak yüz, kaş arası, göz kenarları, üst dudak ve boyun bölgesi kırışıklıklarında kullanılır. Yaklaşık 10-15 dakika süren bir işlemdir. İşlemden sonra ortalama 4-7 gün sonra çizgiler kaybolur. Bununla da kalmaz yeni çizgilerin oluşumunu da engeller. Botoksun sonrasında canlı ve gençleşmiş bir cilt ortaya çıkar.

Nasıl Yapılır?

İşlem yapılırken botulinum toksini seyreltilir ve direkt olarak nöromusküler dokuya enjekte edilir. Enjeksiyon işlemini gerçekleştirmeden 20 dakika önce bölgeye lokâl anestezi kremi uygulanır. Uygulama yapılacak bölge temizlendikten sonra ince uçlu iğneler kullanılarak bölgede bulunan kasların içine toksin enjekte edilir. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer.

Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Kasın içine enjekte edilen botulinum toksini 24 ila 72 saat sonra etkisini göstermeye başlar. Nadiren de 5 ila 7 gün sonra etki göstermeye başlayabilir.

Ne Kadar Süre Dayanır?

İşlem sonrasında elde edilen sonuç kalıcı değildir. Çoğunlukla 4 ay gibi bir süre etkisini gösterir. 4 ila 6 ay arasında etkisi azalmaya başlar. En doğru seçim 6 ayda bir yani senede 2 sefer  yaptırmak olabilir. Yaptırdıktan sonra da güneşten korunmak ve düzenli ve yeterli miktarda nemlendirici kullanmak işlemin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Botoks Sonrası Yapılmaması Gerekenler

Botoks sonrası dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır, hemen göz atalım…

  • İşlem yapıldığı gün spor yapılamamalıdır. Spor ödemi tetikleyebilir.
  • Yapıldığı gün ve sonrasındaki gün hamam ve saunaya gidilmemelidir.
  • Kuaföre gidilmemeli, kaş aldırılmamalıdır.
  • Cilt bakımı yaptırılmamalıdır.
  • Havuza girmek enfeksiyona sebep olabilir.

Botoks öncesi sonrası önlem ve dikkat edilmesi gereken hususlar biraz daha farklılaşır. Daha temkinli yaşamak gerekir. Botoks fiyatları şehire, işlemin yapıldığı muhit ve merkeze göre değişiklik gösterir.

19 Ekim 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...