Bebeklerde Tırnak Batması

Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Yetişkinlerde ayak baş parmağı başta olmak üzere tüm parmakların tırnaklarında görülebilen tırnak batması, bebeklerde zaman zaman ortaya çıkabilir. Bebeklerin de hem el hem ayak tırnaklarında ortaya çıkabilen bu sağlık sorunu, ilk evrelerinde anneleri tarafından anlaşılır. Bebeklerinin el ve ayaklarına bakım yaparken tırnak kenarlarında oluşan değişiklikleri fark eden anneler, hemen konu hakkında araştırma yapıp sorunu çözmeye çalışır. Bu konumuzda bebeklerde tırnak batması tedavisi hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bebeklerde tırnak batması da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çok fazla belirti vermeden başlar. İlk olarak bölgede kızarıklık ile kendini gösteren tırnak batığı ilerleyen dönemlerinde beyazlık şeklinde iltihap olarak devam eder. Önlem alınmadığında daha ilerleyip şişlik, yara ve sarı irine dönebilen tırnak batığı, bebeklerde de erken teşhis edilip tedavi edilmelidir.

Bebeklerde ortaya çıkan tırnak batmasının en büyük nedeni yanlış tırnak kesimidir. Tırnakların çok kısa kesilmesi, çok düz ya da çok içe doğru yuvarlak kesilmesi tırnakların şeklinin bozulmasına neden olur. Bozulan şekilli tırnaklarda batık oluşma riski yüksektir. Bebeklerinizin tırnaklarını keserken, mutlaka çok az içe doğru yuvarlayarak kesmeye dikkat edin. Ve her zaman bir miktar uzun bırakaya çalışın. Çok kısa kesilen tırnaklar da zamanla ete batarak, tırnak batığına neden olabiliyor.

Bebeklerin ayak tırnaklarında meydana gelen batıklar içinse ayakkabı kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Hemen hemen her geçen gün büyüyen ve gelişen bebeklerin ayaklarında da genişleme ve uzama oluşur. Anne babalar bunu fark etmese de kullandıkları çorap, ayakkabı ya da patiklerden anlayabilirler. Dar ayakkabı kullanımının neden olduğu ayak batıklarını önlemek için bebeğe her ayakkbı giydirildiğinde burun kısmında bir miktar boşluk kalıp kalmadığına bakılması gerekir.

Tüm bunlara dikkat edilmesine rağmen bebeklerde tırnak batığı oluştuğunda ilk olarak evde tedavi yapılabilir. Tırnak batması tedavisi için bebeğin uykuda olduğu zamanları tercih etmeniz gerekir. Bebeğiniz öğlen uykusunda iken onu rahatsız etmeden batık olan tırnağını hafifçe kaldırıp et ile tırnak arasına temiz bir pamuk yerleştirebilirsiniz. Bu tırnağın daha fazla gömülmesini ve acı vermesini önler. Koyduğunuz pamuğu gün içinde sık sık değiştirin. Bu şekilde eğer 1 hafta içinde bebek tırnak batığı geçmezse mutlaka bir doktora götürmeniz gerekir. Eğer bebeğinizin tırnağında aynı zamanda iltihaplı yara varsa yine bir doktorun görmesinde fayda olacaktır.

Bebeklerde Tırnak Batması 1

Bebeğinize tırnak altı pamuk uygulaması yaparken aynı zamanda günde 2-3 kere el ya da ayağını sabunlu ılık su ile de yıkayın. Bu uygulama sırasında bebeğinizin batık bölgesinin en az 10 dakika kadar sabunlu suda kalmasına dikkat edin. Günün geri kalan kısmında ise bölgenin temiz ve kuru olması sağlanmalı. Sabunlu su hem derinin yumuşamasını hem de hijyenik olmasını sağlayacaktır.

Bebeklerde tırnak batmasını anlamanın pek çok yolu vardır. Daha konuşamayacak kadar küçük olan bebekler, batma sonucu yaşadıkları acıyı ağlayarak ortaya koyarlar. Bebeğinize çorap giydirirken ya da ayakkabısını giydirirken ağlıyorsa ayak parmaklarını ve tırnaklarını kontrol etmeniz gerekir. Yine benzer şekilde yürüyen bebeklerde ayaktaki sekme, ayak tabanına basmama ya da yürürken rahatsız olması ayak tırnak batması işaretlerinden sayılabilir.

Bebeğinizde tırnak batması olmaması için uygun büyüklükte ayakkabılar kullanmaya dikkat edin. Bunun yanında hassas olan tırnaklarının kesim ve bakımına dikkat etmeniz gerekir. Tırnak kesiminde mutlaka bebe tırnak makaslarından kullanmalı, kesim çok kısa olmayacak şekilde yapmalısınız. Genetik tırnak batması durumunda ise bebeğinizin parmak yapısının düzelmesi için doktora başvurabilirsiniz.

Bebeklerde Tırnak Batması 2

16 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...