Basen Eritme Egzersizleri

Yayınlanma Tarihi: 24 Eylül 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Kalça ve basen bölgesindeki yağlardan şikayetçi olanların sayısı bir hayli fazladır. Vücudun bu bölgeleri yağ depolamaya müsait olduğu için kilo alımı ilk olarak kalça ve basen bölgesinden başlar. Bu konuda sorun yaşayanlara yardımcı olmak için çeşitli basen eritme ve göbek eritme egzersizleri bulunmaktadır. Bunları evde kendiniz düzenli bir şekilde yaparak, bölgesel yağlanma sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu konuda en büyük yardımcınız basen, kalça ve göbek eritmek için hazırlanan resimli anlatımlar ve videolar olacaktır. Düzenli olarak bu egzersizleri yapıp tatlı, hamur işi, ekmek, tuz ve yağ tüketimini azaltarak daha fit bir görünüme kavuşmanız mümkün.

Aşağıda anlatacağımız evde uygulanan basen ve göbek eritme egzersizleri size bu konuda yardımcı olabilir. Bu egzersizlerin yanı sıra günde 2 litre su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. İlk yapmanız gereken hareket bacak çekme hareketi. Yere düz bir şekilde uzanın, kalçalarınızı biraz yukarı doğru kaldırın ve bacaklarınızı mideye doğru çekin. Bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra 20 saniye dinlenin ve tekrar 10 kere yapın. Bu şekilde 3 kez bacak çekme hareketi yapmanız kalça ve basen bölgesini inceltmek için etkili olabilir.

Squat yani çömelme hareketi de basen ve kalça eritme egzersizleri denince ilk akla gelen hareketler arasında bulunmaktadır. Bu herkesin rahatlıkla evde yapabileceği hareket, basen ve kalça eritmekte oldukça etkilidir. Ellerinizi karşıya doğru uzatın ve kalçanızı hafifçe dışarı doğru çıkararak çömelin. Bu hareketi de 10 kere 3’lü set halinde yapmanız gerekiyor. Bu hareket aynı zamanda kalçayı şekillendirmeye de yardımcı olmaktadır.

Bir diğer harekette yere yan olarak yatın ve dizlerinizi hiç bükmeden bacağınızı 10 kere açıp kapatın. Bu hareketi 3 set halinde yaptıktan sonra aynı şekilde diğer bacağınızla da yapın.

Sonraki harekette yere sırt üstü uzanın ve dizlerinizi bükmeden bacaklarınızı yukarı doğru kaldırın. Bu hareket karın kaslarını çalıştırır ve daha sıkı olmasını sağlar. Hareketi 10 kere 4 set olarak yapmanız gerekiyor.

Göbek ve karın yağları üzerinde çok etkili bir hareket olan çapraz mekik hareketinde sıra. Yere uzanın ve kollarınızı başınızın altına koyun. Daha sonra sol dirseğinizi sağ diz kapağına, sağ dirseğinizi de sol diz kapağına doğru çekin. Eğer bu hareketi yapamıyorsanız, düz olarak yere yatın ve dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Bu hareketlerden istediğinizi 10 kere 3 olarak set yapın.

Basen Eritme Egzersizleri 1

Sonraki harekete geçtiğinizde, kollarınızı ve bacaklarınızı yere düz bir şekilde koyarak yüz üstü pozisyon alın. Daha sonra sağ ve sol bacağınızı arkaya doğru düz bir şekilde uzatarak hareketi 10 kere tekrar edin. Bu şekilde 3 set yapın.

Şimdi ayakta durun ve kollarınızı başınızın üzerinde birleştirerek, sağa ve sola doğru vücudunuzu esnetin. Bu hareketi de 10 kere 3 set olarak yaparak egzersizi tamamlayabilirsiniz.

Basen Eritme Egzersizleri 2

Bu hareketleri yapmanız yarım saatinizi bile almaz. Düzenli olarak her gün uygularsanız faydasını görebilirsiniz. Bu egzersizlerin yanı sıra düzenli su tüketimine özen göstermeli, sabahları peynir ve yumurta diğer öğünlerde de ızgara ya da haşlanmış et gibi gibi protein içeren gıdalar tüketmelisiniz. Bu hareketleri yaparken aç ya da tok olmamalısınız.

Bunların dışında basen eritme egzersizleri Ebru Şallı tarafından da bu bölgedeki yağlardan kurtulmak isteyenler için çeşitli şekillerde anlatılmaktadır. Bu tür resimli ve videolu anlatımlar sayesinde spor salonuna gitmenize gerek kalmadan evde bu hareketleri yaparak sorunu çözebilirsiniz. Bu yazdığımız hareketleri yapmakta zorlanıyorsanız ilk etapta daha az sayıda yapıp, vücudunuz alıştığında sayıyı arttırabilirsiniz. Basen eritme egzersizleri resimli anlatımları dikkatle inceleyerek hareketleri gösterildiği şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Bu egzersizleri doğru bir şekilde yapmakla hem vücudunuzun herhangi bir yerini incitmeden spor yapabilir hem de vücudunuzu sağlıklı bir şekilde forma sokabilirsiniz.

Basen Eritme Egzersizleri 3

23 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...