Ayak Tırnak Batması

Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Tırnak batması, ayak ve el tırnak batması olarak görülür. Ellerde çok nadiren görülen ve ayaklara göre daha kolay fark edilip tedavisi yapılan bu sorun, ayaklarda oluştuğunda daha zor tedavi edilir. Ellerde oluşan tırnak batıklarının büyük kısmı hatalı kesimden kaynaklandığı için bir sonraki doğru kesim ile düzelebilir. Ancak ayakta özellikle de baş parmakta oluşan batıklar, sürekli yürüme ve ayakkabı giyilmesinden dolayı daha uzun zamanda tedavi edilebilir.

Ayak tırnağı batığı genelde ayak baş parmağı tırnak batması şeklinde görülür. İlk başlarda sadece hafif bir kızarıklık ve batık bölgesinde ateş olarak belirti veren bu durum, genelde fark edilmez. Ne zaman ağrı ya da büyük şişlik görüldü o zaman kişilerin dikkatini çeker ve doktora o aşamada gidilir. Ayaklarda oluşan tırnak batıkları, farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Bu batıkların en büyük nedeni, uygun olmayan ayakkabı kullanımıdır. Ayak parmaklarını sıkan, tırnakların şeklini bozan ayakkabılardan sonra ise yanlış tırnak kesimi ikinci sırada gelir. Hem el hem de ayak tırnak batıklarında önemli bir etken olan tırnak kesimi, batıkların oluşumunda büyük rol oynar. El ve ayak tırnaklarının kesiminde düz kesim yapılmaması, tırnak kenarlarından içe doğru yuvarlak şekilde kesilmesi gerekir. Eğer bu şekilde kesim yapılırsa hem daha hoş tırnaklara sahip olabilir hem de sağlıklı el ve ayaklara sahip olabilirsiniz.

Ayak ya da elde oluşan tırnak batıkları nadiren de olsa genetik olara da görülebilir. Bu durumda kişinin ayak, el ve tırnak yapısının düzeltilmesi için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Ayak Tırnak Batması Tedavisi

Yaygın olarak görülen ayak tırnak batması evde tedavi edilirken eczanelerde satılan kremlerden ya da doğal olarak elde edilen karışımlardan yararlanılabilir. Eczanede satılan kremleri reçetesiz olarak da satın almak mümkün. Genelde direkt olarak batık üzerine uygulanan bu kremler kısa süre içinde batığın iyileşmesinde etkili olur. Kullanım şekli ve dozu için paketin üzerinde yazan ya da kutu içerisinde yer alan kullanma talimatlarında yazan şekilde kullanılmasında fayda vardır. Bu kutu ya da kağıtta ayrıca yer alan yan etkiler hastada belirdiğinde mutlaka bir doktora görünmesi, bu yan etkileri belirtmesi gerekir.

Ayak Tırnak Batması Tedavisi

Ayak tırnak batması ilerleyen dönemlerinde ise mutlaka cerrahi müdahale ile tedavi edilebiliyor. Basit bir tırnak çekme operaryonu olan bu işlem, sonrasında dikkat edildiğinde bir daha tekrar edilmesine gerek kalmadan iyileşme sağlıyor. Ancak tırnağın genel yapısı ile ortaya çıkan ya da ortaya çıkma nedeni hala devam eden tırnak batıklarında tekrar etme olasılığı yüksektir.

Ayak tırnak batması iltihap yapabilen sağlık sorunlarındandır. Bu nedenle dikkat edilmesi ve mümkün olduğunca erken tedavisine başlanması gerekir. Gecikmiş vakalarda zamanla iltihap kemik ya da eklemlere de yayılıp ve hastada daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu tür durumlarda daha uzun süreli tedavi gerekebilir.

Ayaklarda oluşan tırnak batmalarının ilk evreleri evde tedavi edilebilir. Bunun için piyasada satışı yapılan ayak batığı tellerinden kullanılabilir. Takılması ve kullanımı son derece basit olan bu teller, tırnağın et ile temasını kesip kişinin acı duymasını engeller. Tırnak yapısına göre farklı çeşitleri bulunan tırnak batığı tellerini kutu üzerinde yazan talimatlara göre etkili şekilde kullanabilirsiniz.

Ayak tırnak batması ve ayak tırnak batması nasıl geçer konuları ile ilgili yaptığımız araştırmalarımızı sizlerle paylaştık. Bu tür sorun yaşıyor ya da yaşayan bir tanıdığınız varsa evde tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Ancak evde tedavi edilemeyen tırnak batıklarında mutlaka ilgili doktora görünüp gerekli ilaçları kullanmanızı öneririz.

Ayak Tırnak Batması Tedavisi 1

15 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...