Akne Nedir

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017 Ekleyen: Ece GÜRELİ


Akne, özellikle ergenlik döneminde görülen bir cilt problemi olmakla birlikte yetişkinlerde de rahatsız edici boyutlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Akne problemi tedavisi yapılmadığı durumlarda kişinin kendisini kötü hissederek kendine güveninin azalmasına ve buna bağlı olarak psikolojik problemlere dahi sebep olabilmektedir. Toplumun %85’lik bir oranı hayatının bir döneminde akne problemi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Tıptaki karşılığı ile akne vulgaris nedir sorusunun cevabını vermek gerekirse; cildimizde bulunan yağ bezlerinin, kılları ve tüyleri yağlamak için ürettiği, gözeneklerden ilerleyen sebum adlı yağlı maddenin kıl folikünün içinden geçememesi sonucu oluşan lezyonlardır denilebilir. Aknenin kesin sebebi keşfedilememiş olmakla birlikte, hormonal bozukluklar, stres, yanlış cilt ürünleri kullanımı ve makyaj aknenin temel nedenleri arasındadır.

Akne İle Sivilce Arasındaki Farklar

Akne genellikle sivilceyle aynı şeymiş gibi bilinse de aslında akne için, sivilcenin daha büyük, ağrılı ve daha kötü görünümlü olanı şeklinde ifade edilebilir. Akne sivilcenin daha derin tabakadaki halidir ve ağrılı olur. Bunun sebebi beyne acı sinyallerin gönderildiği sinirlerle temas etmesidir. Ayrıca sivilce bir kaç gün içerisinde kendiliğinden ya da cilt bakım ürünleri ile geçebilir ancak akne kolay iyileşmez. Sivilce yaraya sebebiyet vermez ancak aknede yara ya da iz kalması gibi sıkıntılar oluşur. Çünkü akneler cildin kolajen dokusunda hasara sebep olurlar.

Akne İle Sivilce Arasındaki Farklar

Kistik Akne ve Akne Rozasea

Kistik akne, büyük, kırmızı ve iltihaplı olan, ağırlıklı olarak yüz ve sırt bölgesinde görülen akne çeşididir. kistik akne nedir Ağrılı ve iyileşme döneminde iz bırakan bir akne problemi olduğundan birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiş bir akne türüdür. Kendiliğinden geçmesi zordur. Bu sebeple uzman bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Genellikle kırmızı ya da mor renge yakın bir şekilde seyreder. Kistik akne lezyonlarına siyah ve beyaz noktalar ya da daha küçük sivilceler eşlik edebilir.

Kistik Akne ve Akne Rozasea

Akne Rozasea ise diğer adıyla gül hastalığı olarak ifade edilen bir rahatsızlıktır. Akne rozasea nedir Genellikle yüzün orta bölümünde meydana gelen, yanma atakları ile başlayan, kızarıklık ve kılcal damar genişlemelerinin görüldüğü, kırmızı renkte ve iltihaplı sivilcelerin de eşlik ettiği bir cilt hastalığıdır. Diğer aknelerden farkı, yağ bezlerinin çalışmasına bağlı olarak meydana gelen bir problem olmamasıdır.

Akne Tedavisi

Akne tedavisi uzun süren, iyileşmesi vakit alan ve sabır gerektiren bir süreçtir. Akne tedavisi nedir Tedavinin ilk aşamasında amaç aktif sivilcenin kontrol altına alınması ve iz bırakmasının önlenmesidir. Oral antibiyotikler ve antimikrobialler, hormon tedavileri, Isotrerionoin bazlı tedaviler, lazer ve kozmetik uygulamalar tedavi seçenekleri arasındadır. Aknenin türüne göre doktor en doğru tedavi seçeneğini uygulayacaktır.

Yoğun akne lezyonlarından muzdarip kişilerde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Kistik akne türünde lezyonlar yeni başlayan bir aşamada ise A vitamini içeren krem ve antibiyotikli krem ya da losyonlar kullanılır. Eğer düzelme sağlanamazsa oral antibiyotikler ya da A vitamini tabletler kullanılır. Kistik aknede kapalı komedon adı verilen yağ butonlarının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi önemlidir. Bu durum ilaç takviyesi gerektirebilir.

Akne Tedavisi

Akne rozasea rahatsızlığının tam olarak iyileşmesi güç olsa da tedavi ile kontrol edilmesi mümkündür. Akne rozasea tedavisinde hastalığın şiddetine göre, lazer ve dermatolojik uygulamalardan, antibiyotiklerden, A vitamini içeren kremlerden ve hafif olgularda topikal kremlerden faydalanılmaktadır.

Ayrıca tedavi süresince cildin temiz tutulması ve akneler ile oynanıp sıkılmaması ciddi derecede önemlidir. Doktorun önerdiği cilt temizleyici ürünler dışında ürün kullanılmaması, bol su tüketimi, sigara içilmemesi ve güneş ışınlarından korunma gibi detaylara da dikkat edilmelidir. Bir diğer önemli konu da kıyafet seçiminde cildin tahriş olabileceği seçimlerden uzak durulmasıdır.

18 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...